StatJam.uk

UK Parliamentary constituencies

A preserved guide to which Members of Parliament sat where between the 2015 and 2017 General Elections

Alphabetically by constituency

Filter to show

By MPs per party

By Gender, Age or Endurance

Due to hierarchal logic selecting more than one party or region will produce no results.

By Region

Select one or more filters to adjust results dynamically e.g. to show only seats gained by Labour MPs in England's East Midlands who are women.

Due to hierarchal logic selecting more than one party or region will produce no results.

    All figures in results are a rounded-up percentage except for terms served and years of election.
    Adjusted number of results:
    650

    No results could be found matching the criteria.

  • Wales
    Aberavon
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Kinnock
    1 term
    SWING
    8.6LAB
    MAJORITY
    33.1
    GE15
    63.3
    GE10
    61.9
  • Wales
    Aberconwy
    CON
    HOLD
    Guto
    Bebb
    2 terms
    SWING
    1CON
    MAJORITY
    13.3
    GE15
    66.2
    GE10
    67.6
  • Scotland
    Aberdeen North
    SNP
    GAIN
    Kirsty
    Blackman
    1 term
    SWING
    26.4SNP
    MAJORITY
    30.5
    GE15
    64.9
    GE10
    59
  • Scotland
    Aberdeen South
    SNP
    GAIN
    Callum
    McCaig
    1 term
    SWING
    20SNP
    MAJORITY
    14.9
    GE15
    71.3
    GE10
    67.8
  • Scotland
    Aberdeenshire West & Kincardine
    SNP
    GAIN
    Stuart
    Donaldson
    1 term
    SWING
    21.5SNP
    MAJORITY
    12.7
    GE15
    75.2
    GE10
    68.7
  • Scotland
    Airdrie & Shotts
    SNP
    GAIN
    Neil
    Gray
    1 term
    SWING
    27.2SNP
    MAJORITY
    19.8
    GE15
    66.4
    GE10
    57.9
  • England South East
    Aldershot
    CON
    HOLD
    Gerald
    Howarth
    7 terms
    SWING
    1.2LAB
    MAJORITY
    20
    GE15
    63.8
    GE10
    66
  • England West Midlands
    Aldridge-Brownhills
    CON
    HOLD
    Wendy
    Morton
    1 term
    SWING
    4.9CON
    MAJORITY
    29.7
    GE15
    65.8
    GE10
    66.5
  • England North West
    Altrincham & Sale West
    CON
    HOLD
    Graham
    Brady
    5 terms
    SWING
    0.2LAB
    MAJORITY
    26.3
    GE15
    70.2
    GE10
    69.3
  • Wales
    Alyn & Deeside
    LAB
    HOLD
    Mark
    Tami
    4 terms
    SWING
    0.4LAB
    MAJORITY
    8.1
    GE15
    66.6
    GE10
    67.8
  • England East Midlands
    Amber Valley
    CON
    HOLD
    Nigel
    Mills
    2 terms
    SWING
    4.1CON
    MAJORITY
    9.2
    GE15
    65.1
    GE10
    66.1
  • Scotland
    Angus
    SNP
    HOLD
    Mike
    Weir
    4 terms
    SWING
    8.3SNP
    MAJORITY
    25.2
    GE15
    67.6
    GE10
    60.8
  • Northern Ireland
    Antrim East
    dup
    HOLD
    Sammy
    Wilson
    3 terms
    SWING
    2.4UUP
    MAJORITY
    17.3
    GE15
    53.3
    GE10
    50.9
  • Northern Ireland
    Antrim North
    dup
    HOLD
    Ian
    Paisley Jr.
    2 terms
    SWING
    1TUV
    MAJORITY
    27.6
    GE15
    55.2
    GE10
    58.1
  • Northern Ireland
    Antrim South
    UUP
    GAIN
    Danny
    Kinahan
    1 term
    SWING
    3UUP
    MAJORITY
    2.6
    GE15
    54.2
    GE10
    54.2
  • Wales
    Arfon
    pcu
    HOLD
    Hywel
    Williams
    4 terms
    SWING
    4PCU
    MAJORITY
    13.4
    GE15
    66.3
    GE10
    63.3
  • Scotland
    Argyll & Bute
    SNP
    GAIN
    Brendan
    O'Hara
    1 term
    SWING
    14.5SNP
    MAJORITY
    16.3
    GE15
    75.3
    GE10
    67.7
  • England South East
    Arundel & South Downs
    CON
    HOLD
    Nick
    Herbert
    3 terms
    SWING
    2.9UKI
    MAJORITY
    46.3
    GE15
    73.1
    GE10
    73.4
  • England East Midlands
    Ashfield
    LAB
    HOLD
    Gloria
    De Piero
    2 terms
    SWING
    3.6LAB
    MAJORITY
    18.6
    GE15
    61.5
    GE10
    62.7
  • England South East
    Ashford
    CON
    HOLD
    Damian
    Green
    5 terms
    SWING
    8UKI
    MAJORITY
    33.6
    GE15
    67.3
    GE10
    68.5
  • England North West
    Ashton-under-Lyne
    LAB
    HOLD
    Angela
    Rayner
    1 term
    SWING
    2LAB
    MAJORITY
    27.6
    GE15
    57.5
    GE10
    57.2
  • England South East
    Aylesbury
    CON
    HOLD
    David
    Lidington
    6 terms
    SWING
    7.2UKI
    MAJORITY
    31
    GE15
    69
    GE10
    68.2
  • Scotland
    Ayr, Carrick & Cumnock
    SNP
    GAIN
    Corri
    Wilson
    1 term
    SWING
    25.4SNP
    MAJORITY
    21.6
    GE15
    71.5
    GE10
    63.2
  • Scotland
    Ayrshire Central
    SNP
    GAIN
    Philippa
    Whitford
    1 term
    SWING
    27.7SNP
    MAJORITY
    26.8
    GE15
    72.6
    GE10
    64.7
  • Scotland
    Ayrshire North & Arran
    SNP
    GAIN
    Patricia
    Gibson
    1 term
    SWING
    23.3SNP
    MAJORITY
    25.2
    GE15
    71.1
    GE10
    62.7
  • England South East
    Banbury
    CON
    HOLD
    Victoria
    Prentis
    1 term
    SWING
    1LAB
    MAJORITY
    31.7
    GE15
    65.6
    GE10
    67.4
  • Scotland
    Banff & Buchan
    SNP
    HOLD
    Eilidh
    Whiteford
    2 terms
    SWING
    10.5SNP
    MAJORITY
    31.4
    GE15
    66.5
    GE10
    60.4
  • England London
    Barking
    LAB
    HOLD
    Margaret
    Hodge
    6 terms
    SWING
    8UKI
    MAJORITY
    35.5
    GE15
    58.1
    GE10
    60
  • England Yorkshire & Humberside
    Barnsley Central
    LAB
    HOLD
    Dan
    Jarvis
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    4.3LAB
    MAJORITY
    34
    GE15
    56.7
    GE11
    36.5
    GE10
    57.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Barnsley East
    LAB
    HOLD
    Michael
    Dugher
    2 terms
    SWING
    5.7LAB
    MAJORITY
    31.2
    GE15
    55.7
    GE10
    56.8
  • England North West
    Barrow & Furness
    LAB
    HOLD
    John
    Woodcock
    2 terms
    SWING
    5CON
    MAJORITY
    1.8
    GE15
    63.3
    GE10
    64.3
  • England East
    Basildon & Billericay
    CON
    HOLD
    John
    Baron
    4 terms
    SWING
    0.4LAB
    MAJORITY
    29
    GE15
    62.9
    GE10
    63.7
  • England East
    Basildon South & East Thurrock
    CON
    HOLD
    Stephen
    Metcalfe
    2 terms
    SWING
    2.6CON
    MAJORITY
    16.9
    GE15
    62.3
    GE10
    63.2
  • England South East
    Basingstoke
    CON
    HOLD
    Maria
    Miller
    3 terms
    SWING
    4.7LAB
    MAJORITY
    20.8
    GE15
    66.6
    GE10
    68.2
  • England East Midlands
    Bassetlaw
    LAB
    HOLD
    John
    Mann
    4 terms
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    17.9
    GE15
    63.6
    GE10
    65.4
  • England South West
    Bath
    CON
    GAIN
    Ben
    Howlett
    1 term
    SWING
    16.7CON
    MAJORITY
    8.1
    GE15
    77.5
    GE10
    70.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Batley & Spen
    LAB
    HOLD
    Tracy
    Brabin
    1 term (2016 By-election)
    SWING
    ?LAB
    MAJORITY
    81.1
    GE16
    25.6
    GE15
    64.4
    GE10
    67.2
  • England London
    Battersea
    CON
    HOLD
    Jane
    Ellison
    2 terms
    SWING
    1.7CON
    MAJORITY
    15.6
    GE15
    67
    GE10
    66
  • England South East
    Beaconsfield
    CON
    HOLD
    Dominic
    Grieve
    5 terms
    SWING
    3.3UKI
    MAJORITY
    49.5
    GE15
    71.1
    GE10
    70.4
  • England London
    Beckenham
    CON
    HOLD
    Bob
    Stewart
    2 terms
    SWING
    2.8LAB
    MAJORITY
    37.8
    GE15
    72.4
    GE10
    72.5
  • England East
    Bedford
    CON
    HOLD
    Richard
    Fuller
    2 terms
    SWING
    0.3LAB
    MAJORITY
    2.4
    GE15
    66.5
    GE10
    66.7
  • England East
    Bedfordshire (Mid)
    CON
    HOLD
    Nadine
    Dorries
    3 terms
    SWING
    1.2CON
    MAJORITY
    40.2
    GE15
    71.6
    GE10
    73
  • England East
    Bedfordshire North East
    CON
    HOLD
    Alistair
    Burt
    7 terms
    SWING
    2CON
    MAJORITY
    43.7
    GE15
    70.2
    GE10
    71.7
  • England East
    Bedfordshire South West
    CON
    HOLD
    Andrew
    Selous
    4 terms
    SWING
    0.8CON
    MAJORITY
    34.7
    GE15
    64.4
    GE10
    67
  • Northern Ireland
    Belfast East
    dup
    GAIN
    Gavin
    Robinson
    1 term
    SWING
    5.4DUP
    MAJORITY
    6.5
    GE15
    62.8
    GE10
    58.7
  • Northern Ireland
    Belfast North
    dup
    HOLD
    Nigel
    Dodds
    4 terms
    SWING
    3.5DUP
    MAJORITY
    13.1
    GE15
    59.2
    GE10
    56.9
  • Northern Ireland
    Belfast South
    sdlp
    HOLD
    Alasdair
    McDonnell
    3 terms
    SWING
    7.5DUP
    MAJORITY
    2.3
    GE15
    60
    GE10
    57.7
  • Northern Ireland
    Belfast West
    sfn
    HOLD
    Paul
    Maskey
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    14PBP
    MAJORITY
    35
    GE15
    56.3
    GE11
    37.5
    GE10
    55
  • England London
    Bermondsey & Old Southwark
    LAB
    GAIN
    Neil
    Coyle
    1 term
    SWING
    13.9LAB
    MAJORITY
    8.7
    GE15
    63.8
    GE10
    58.2
  • England North East
    Berwick-upon-Tweed
    CON
    GAIN
    Anne-Marie
    Trevelyan
    1 term
    SWING
    9.6CON
    MAJORITY
    12.2
    GE15
    69.6
    GE10
    52.5
  • Scotland
    Berwickshire, Roxburgh & Selkirk
    SNP
    GAIN
    Calum
    Kerr
    1 term
    SWING
    12.6SNP
    MAJORITY
    0.6
    GE15
    74.2
    GE10
    87.1
  • England London
    Bethnal Green & Bow
    LAB
    HOLD
    Rushanara
    Ali
    2 terms
    SWING
    8.5LAB
    MAJORITY
    45.9
    GE15
    63.9
    GE10
    64.1
  • England Yorkshire & Humberside
    Beverley & Holderness
    CON
    HOLD
    Graham
    Stuart
    3 terms
    SWING
    1.4CON
    MAJORITY
    23.2
    GE15
    65.2
    GE10
    67.4
  • England South East
    Bexhill & Battle
    CON
    HOLD
    Huw
    Merriman
    1 term
    SWING
    0UKI
    MAJORITY
    36.4
    GE15
    70.1
    GE10
    67.9
  • England London
    Bexleyheath & Crayford
    CON
    HOLD
    David
    Evennett
    6 terms
    SWING
    1.5LAB
    MAJORITY
    21
    GE15
    67.4
    GE10
    67.6
  • England North West
    Birkenhead
    LAB
    HOLD
    Frank
    Field
    9 terms
    SWING
    5.6LAB
    MAJORITY
    52.8
    GE15
    62.7
    GE10
    57.7
  • England West Midlands
    Birmingham Edgbaston
    LAB
    HOLD
    Gisela
    Stuart
    5 terms
    SWING
    1.8LAB
    MAJORITY
    6.6
    GE15
    63
    GE10
    61.5
  • England West Midlands
    Birmingham Erdington
    LAB
    HOLD
    Jack
    Dromey
    2 terms
    SWING
    2.8LAB
    MAJORITY
    14.8
    GE15
    53.3
    GE10
    54.2
  • England West Midlands
    Birmingham Hall Green
    LAB
    HOLD
    Roger
    Godsiff
    2 terms
    SWING
    12.1CON
    MAJORITY
    42.1
    GE15
    61.6
    GE10
    65
  • England West Midlands
    Birmingham Hodge Hill
    LAB
    HOLD
    Liam
    Byrne
    4 terms
    SWING
    8.3LAB
    MAJORITY
    56.9
    GE15
    54.5
    GE10
    57.9
  • England West Midlands
    Birmingham Ladywood
    LAB
    HOLD
    Shabana
    Mahmood
    2 terms
    SWING
    8.6CON
    MAJORITY
    60.9
    GE15
    52.7
    GE10
    49.8
  • England West Midlands
    Birmingham Northfield
    LAB
    HOLD
    Richard
    Burden
    6 terms
    SWING
    0.8LAB
    MAJORITY
    5.9
    GE15
    59.4
    GE10
    59.2
  • England West Midlands
    Birmingham Perry Barr
    LAB
    HOLD
    Khalid
    Mahmood
    4 terms
    SWING
    2CON
    MAJORITY
    35.9
    GE15
    59
    GE10
    60.1
  • England West Midlands
    Birmingham Selly Oak
    LAB
    HOLD
    Steve
    McCabe
    2 terms
    SWING
    5.6LAB
    MAJORITY
    18.6
    GE15
    60.3
    GE10
    62.8
  • England West Midlands
    Birmingham Yardley
    LAB
    GAIN
    Jess
    Phillips
    1 term
    SWING
    11.7CON
    MAJORITY
    16
    GE15
    57.3
    GE10
    57.3
  • England North East
    Bishop Auckland
    LAB
    HOLD
    Helen
    Goodman
    3 terms
    SWING
    1.9CON
    MAJORITY
    8.9
    GE15
    59.6
    GE10
    60.8
  • England North West
    Blackburn
    LAB
    HOLD
    Kate
    Hollern
    1 term
    SWING
    3.7LAB
    MAJORITY
    29
    GE15
    60.1
    GE10
    67.1
  • England North West
    Blackley & Broughton
    LAB
    HOLD
    Graham
    Stringer
    5 terms
    SWING
    3UKI
    MAJORITY
    45.5
    GE15
    51.6
    GE10
    50.5
  • England North West
    Blackpool North & Cleveleys
    CON
    HOLD
    Paul
    Maynard
    2 terms
    SWING
    1.6CON
    MAJORITY
    8.5
    GE15
    63.1
    GE10
    60
  • England North West
    Blackpool South
    LAB
    HOLD
    Gordon
    Marsden
    5 terms
    SWING
    1.4LAB
    MAJORITY
    8
    GE15
    56.5
    GE10
    56.3
  • Wales
    Blaenau Gwent
    LAB
    HOLD
    Nicholas
    Smith
    2 terms
    SWING
    5.4LAB
    MAJORITY
    40.1
    GE15
    61.7
    GE10
    62.6
  • England North East
    Blaydon
    LAB
    HOLD
    Dave
    Anderson
    3 terms
    SWING
    0UKI
    MAJORITY
    31.7
    GE15
    66.4
    GE10
    67.7
  • England North East
    Blyth Valley
    LAB
    HOLD
    Ronnie
    Campbell
    7 terms
    SWING
    8UKI
    MAJORITY
    24
    GE15
    60.1
    GE10
    62.6
  • England South East
    Bognor Regis & Littlehampton
    CON
    HOLD
    Nick
    Gibb
    5 terms
    SWING
    7.7UKI
    MAJORITY
    29.6
    GE15
    64.5
    GE10
    66.7
  • England East Midlands
    Bolsover
    LAB
    HOLD
    Dennis
    Skinner
    13 terms (Most election wins)
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    26.8
    GE15
    61.1
    GE10
    60.9
  • England North West
    Bolton North East
    LAB
    HOLD
    David
    Crausby
    5 terms
    SWING
    0.4CON
    MAJORITY
    10.1
    GE15
    63.6
    GE10
    65.3
  • England North West
    Bolton South East
    LAB
    HOLD
    Yasmin
    Qureshi
    2 terms
    SWING
    8.3LAB
    MAJORITY
    26.8
    GE15
    58.5
    GE10
    57.7
  • England North West
    Bolton West
    CON
    GAIN
    Chris
    Green
    1 term
    SWING
    0.9CON
    MAJORITY
    1.6
    GE15
    66.8
    GE10
    67.2
  • England North West
    Bootle
    LAB
    HOLD
    Peter
    Dowd
    1 term
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    63.6
    GE15
    64.4
    GE10
    59
  • England East Midlands
    Boston & Skegness
    CON
    HOLD
    Matt
    Warman
    1 term
    SWING
    15UKI
    MAJORITY
    10
    GE15
    63.9
    GE10
    65.3
  • England East Midlands
    Bosworth
    CON
    HOLD
    David
    Tredinnick
    7 terms
    SWING
    5.6CON
    MAJORITY
    20.5
    GE15
    67
    GE10
    70.6
  • England South West
    Bournemouth East
    CON
    HOLD
    Tobias
    Ellwood
    3 terms
    SWING
    1.3LAB
    MAJORITY
    32.6
    GE15
    62.6
    GE10
    62.3
  • England South West
    Bournemouth West
    CON
    HOLD
    Conor
    Burns
    2 terms
    SWING
    4.1UKI
    MAJORITY
    29.7
    GE15
    58
    GE10
    58.4
  • England South East
    Bracknell
    CON
    HOLD
    Phillip
    Lee
    2 terms
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    38.9
    GE15
    65.3
    GE10
    68.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford East
    LAB
    GAIN
    Imran
    Hussain
    1 term
    SWING
    9LDT
    MAJORITY
    17.1
    GE15
    62.6
    GE10
    63.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford South
    LAB
    HOLD
    Judith
    Cummins
    1 term
    SWING
    2.5CON
    MAJORITY
    17.2
    GE15
    59.1
    GE10
    60.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford West
    LAB
    GAIN
    Naseem
    Shah
    1 term (1 By-election)
    SWING
    7LAB
    MAJORITY
    28.3
    GE15
    63.6
    GE12
    50
    GE10
    66.7
  • England East
    Braintree
    CON
    HOLD
    James
    Cleverly
    1 term
    SWING
    6.3CON
    MAJORITY
    35
    GE15
    68.4
    GE10
    70
  • Wales
    Brecon & Radnorshire
    CON
    GAIN
    Christopher
    Davies
    1 term
    SWING
    11.2CON
    MAJORITY
    12.7
    GE15
    73.8
    GE10
    72.5
  • England London
    Brent Central
    LAB
    GAIN
    Dawn
    Butler
    2 terms
    SWING
    28.4LAB
    MAJORITY
    41.8
    GE15
    61.1
    GE10
    62.2
  • England London
    Brent North
    LAB
    HOLD
    Barry
    Gardiner
    5 terms
    SWING
    2.7LAB
    MAJORITY
    20.7
    GE15
    63.5
    GE10
    63.3
  • England London
    Brentford & Isleworth
    LAB
    GAIN
    Ruth
    Cadbury
    1 term
    SWING
    2.2LAB
    MAJORITY
    0.8
    GE15
    67
    GE10
    65.9
  • England East
    Brentwood & Ongar
    CON
    HOLD
    Eric
    Pickles
    6 terms
    SWING
    5.4UKI
    MAJORITY
    42
    GE15
    71.6
    GE10
    73.2
  • Wales
    Bridgend
    LAB
    HOLD
    Madeleine
    Moon
    3 terms
    SWING
    0.5CON
    MAJORITY
    4.9
    GE15
    65.8
    GE10
    65.7
  • England South West
    Bridgwater & West Somerset
    CON
    HOLD
    Ian
    Liddell-Grainger
    4 terms
    SWING
    6.9UKI
    MAJORITY
    26.8
    GE15
    67.6
    GE10
    66.5
  • England Yorkshire & Humberside
    Brigg & Goole
    CON
    HOLD
    Andrew
    Percy
    2 terms
    SWING
    7CON
    MAJORITY
    25.8
    GE15
    63.2
    GE10
    65.7
  • England South East
    Brighton Kemptown
    CON
    HOLD
    Simon
    Kirby
    2 terms
    SWING
    0.8LAB
    MAJORITY
    1.5
    GE15
    66.8
    GE10
    65.5
  • England South East
    Brighton Pavilion
    Grn
    HOLD
    Caroline
    Lucas
    2 terms
    SWING
    6.1GRN
    MAJORITY
    12.2
    GE15
    71.4
    GE10
    70.7
  • England South West
    Bristol East
    LAB
    HOLD
    Kerry
    McCarthy
    3 terms
    SWING
    0.2LAB
    MAJORITY
    8.6
    GE15
    64.2
    GE10
    65.4
  • England South West
    Bristol North West
    CON
    HOLD
    Charlotte
    Leslie
    2 terms
    SWING
    1.2LAB
    MAJORITY
    9.5
    GE15
    67.6
    GE10
    69.1
  • England South West
    Bristol South
    LAB
    HOLD
    Karin
    Smith
    1 term
    SWING
    0.8CON
    MAJORITY
    14
    GE15
    62
    GE10
    62.2
  • England South West
    Bristol West
    LAB
    GAIN
    Thangham
    Debbonaire
    1 term
    SWING
    7.5GRN
    MAJORITY
    8.8
    GE15
    72
    GE10
    67.3
  • England East
    Broadland
    CON
    HOLD
    Keith
    Simpson
    5 terms
    SWING
    0.3CON
    MAJORITY
    31.7
    GE15
    71.1
    GE10
    73.6
  • England London
    Bromley & Chislehurst
    CON
    HOLD
    Bob
    Neill
    3 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    30.8
    GE15
    67.3
    GE10
    67.8
  • England West Midlands
    Bromsgrove
    CON
    HOLD
    Sajid
    Javid
    2 terms
    SWING
    4.9LAB
    MAJORITY
    31.6
    GE15
    71.2
    GE10
    71.1
  • England East
    Broxbourne
    CON
    HOLD
    Charles
    Walker
    3 terms
    SWING
    9.2UKI
    MAJORITY
    36.3
    GE15
    63.1
    GE10
    64.2
  • England East Midlands
    Broxtowe
    CON
    HOLD
    Anna
    Soubry
    2 terms
    SWING
    3.7CON
    MAJORITY
    8
    GE15
    74.4
    GE10
    75.3
  • England South East
    Buckingham
    Ind
    HOLD
    John
    Bercow
    5 terms (3 as Conservative)
    SWING
    6.4UKI
    MAJORITY
    42.7
    GE15
    69.3
    GE10
    66
  • England North West
    Burnley
    LAB
    GAIN
    Julie
    Cooper
    1 term
    SWING
    6.3LAB
    MAJORITY
    8.2
    GE15
    61.6
    GE10
    63.7
  • England West Midlands
    Burton
    CON
    HOLD
    Andrew
    Griffiths
    2 terms
    SWING
    5.1CON
    MAJORITY
    22.8
    GE15
    65.5
    GE10
    67.5
  • England North West
    Bury North
    CON
    HOLD
    David
    Nuttall
    2 terms
    SWING
    2.1LAB
    MAJORITY
    0.8
    GE15
    66.9
    GE10
    67.9
  • England North West
    Bury South
    LAB
    HOLD
    Ivan
    Lewis
    5 terms
    SWING
    1.8CON
    MAJORITY
    10.4
    GE15
    63.9
    GE10
    66.1
  • England East
    Bury St. Edmunds
    CON
    HOLD
    Jo
    Churchill
    1 term
    SWING
    2.5CON
    MAJORITY
    35.9
    GE15
    69
    GE10
    69.9
  • Wales
    Caerphilly
    LAB
    HOLD
    Wayne
    David
    4 terms
    SWING
    8.6LAB
    MAJORITY
    25
    GE15
    64.2
    GE10
    63
  • Scotland
    Caithness, Sutherland & Easter Ross
    SNP
    GAIN
    Paul
    Monaghan
    1 term
    SWING
    16.7SNP
    MAJORITY
    11.2
    GE15
    71.9
    GE10
    61.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Calder Valley
    CON
    HOLD
    Craig
    Whittaker
    2 terms
    SWING
    2LAB
    MAJORITY
    8.3
    GE15
    68.9
    GE10
    68.3
  • England London
    Camberwell & Peckham
    LAB
    HOLD
    Harriet
    Harman
    9 terms
    SWING
    2LAB
    MAJORITY
    50.1
    GE15
    64
    GE10
    60.1
  • England South West
    Camborne & Redruth
    CON
    HOLD
    George
    Eustice
    2 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    15.3
    GE15
    68.5
    GE10
    66.9
  • England East
    Cambridge
    LAB
    GAIN
    Daniel
    Zeichner
    1 term
    SWING
    8LAB
    MAJORITY
    1.2
    GE15
    62.1
    GE10
    67.5
  • England East
    Cambridgeshire North East
    CON
    HOLD
    Stephen
    Barclay
    2 terms
    SWING
    6.5UKI
    MAJORITY
    32.6
    GE15
    62.4
    GE10
    71.5
  • England East
    Cambridgeshire North West
    CON
    HOLD
    Shailesh
    Vara
    3 terms
    SWING
    4.9UKI
    MAJORITY
    32.4
    GE15
    66.6
    GE10
    66.1
  • England East
    Cambridgeshire South
    CON
    HOLD
    Heidi
    Allen
    1 term
    SWING
    1.9LAB
    MAJORITY
    33.5
    GE15
    73.1
    GE10
    75.3
  • England East
    Cambridgeshire South East
    CON
    HOLD
    Lucy
    Frazer
    1 term
    SWING
    9CON
    MAJORITY
    28.3
    GE15
    70.4
    GE10
    69.8
  • England West Midlands
    Cannock Chase
    CON
    HOLD
    Amanda
    Milling
    1 term
    SWING
    1.7CON
    MAJORITY
    10.5
    GE15
    63.2
    GE10
    61.7
  • England South East
    Canterbury
    CON
    HOLD
    Julian
    Brazier
    7 terms
    SWING
    5.2LAB
    MAJORITY
    18.3
    GE15
    64
    GE10
    66.7
  • Wales
    Cardiff Central
    LAB
    GAIN
    Jo
    Stevens
    1 term
    SWING
    12.8LAB
    MAJORITY
    12.9
    GE15
    67.3
    GE10
    59.5
  • Wales
    Cardiff North
    CON
    HOLD
    Craig
    Williams
    1 term
    SWING
    1.9CON
    MAJORITY
    4.2
    GE15
    76.1
    GE10
    73.1
  • Wales
    Cardiff South & Penarth
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Doughty
    2 terms
    SWING
    2.7LAB
    MAJORITY
    16
    GE15
    61.6
    GE12
    25.7
    GE10
    60.8
  • Wales
    Cardiff West
    LAB
    HOLD
    Kevin
    Brennan
    4 terms
    SWING
    2LDT
    MAJORITY
    15.5
    GE15
    65.6
    GE10
    65.7
  • England North West
    Carlisle
    CON
    HOLD
    John
    Stevenson
    2 terms
    SWING
    2.3LAB
    MAJORITY
    6.5
    GE15
    64.7
    GE10
    65.3
  • Wales
    Carmarthen East & Dinefwr
    pcu
    HOLD
    Jonathan
    Edwards
    2 terms
    SWING
    2.5PCU
    MAJORITY
    14.2
    GE15
    70.7
    GE10
    73.3
  • Wales
    Carmarthen West & South Pembrokeshire
    CON
    HOLD
    Simon
    Hart
    2 terms
    SWING
    3.3CON
    MAJORITY
    15
    GE15
    69.9
    GE10
    70.3
  • England London
    Carshalton & Wallington
    ldt
    HOLD
    Tom
    Brake
    5 terms
    SWING
    4.1CON
    MAJORITY
    3.2
    GE15
    68.1
    GE10
    69.7
  • England East
    Castle Point
    CON
    HOLD
    Rebecca
    Harris
    2 terms
    SWING
    0UKI
    MAJORITY
    19.7
    GE15
    66.7
    GE10
    67.5
  • Wales
    Ceredigion
    ldt
    HOLD
    Mark
    Williams
    3 terms
    SWING
    6.8PCU
    MAJORITY
    8.2
    GE15
    69
    GE10
    64.3
  • England East Midlands
    Charnwood
    CON
    HOLD
    Ed
    Argar
    1 term
    SWING
    1.2CON
    MAJORITY
    32.4
    GE15
    67.6
    GE10
    72.4
  • England South East
    Chatham & Aylesford
    CON
    HOLD
    Tracey
    Crouch
    2 terms
    SWING
    6.4CON
    MAJORITY
    26.6
    GE15
    62.8
    GE10
    65.2
  • England North West
    Cheadle
    CON
    GAIN
    Mary
    Robinson
    1 term
    SWING
    9.2CON
    MAJORITY
    12.2
    GE15
    72.5
    GE10
    74
  • England East
    Chelmsford
    CON
    HOLD
    Simon
    Burns
    7 terms
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    35.9
    GE15
    68.5
    GE10
    70.7
  • England London
    Chelsea & Fulham
    CON
    HOLD
    Greg
    Hands
    3 terms
    SWING
    1LAB
    MAJORITY
    39.8
    GE15
    63.4
    GE10
    61.1
  • England South West
    Cheltenham
    CON
    HOLD
    Alex
    Chalk
    1 term
    SWING
    10.8CON
    MAJORITY
    5
    GE15
    69.5
    GE10
    67.3
  • England South East
    Chesham & Amersham
    CON
    HOLD
    Cheryl
    Gillan
    6 terms
    SWING
    5.5UKI
    MAJORITY
    45.4
    GE15
    72.7
    GE10
    75.1
  • England North West
    Chester (City of)
    LAB
    GAIN
    Chris
    Matheson
    1 term
    SWING
    2.9CON
    MAJORITY
    0.2
    GE15
    70.8
    GE10
    67.3
  • England East Midlands
    Chesterfield
    LAB
    HOLD
    Toby
    Perkins
    2 terms
    SWING
    3.3LAB
    MAJORITY
    29.8
    GE15
    63.2
    GE10
    64.3
  • England South East
    Chichester
    CON
    HOLD
    Andrew
    Tyrie
    5 terms
    SWING
    2.9UKI
    MAJORITY
    42.7
    GE15
    68.4
    GE10
    70
  • England London
    Chingford & Woodford Green
    CON
    HOLD
    Iain
    Duncan-Smith
    6 terms
    SWING
    5.5LAB
    MAJORITY
    19.1
    GE15
    65.7
    GE10
    67.2
  • England South West
    Chippenham
    CON
    GAIN
    Michelle
    Donelan
    1 term
    SWING
    11.5CON
    MAJORITY
    18.2
    GE15
    74.6
    GE10
    72.9
  • England London
    Chipping Barnet
    CON
    HOLD
    Theresa
    Villiers
    3 terms
    SWING
    4.6LAB
    MAJORITY
    14.4
    GE15
    68.1
    GE10
    67.7
  • England North West
    Chorley
    LAB
    HOLD
    Lindsay
    Hoyle
    5 terms
    SWING
    1.8CON
    MAJORITY
    8.8
    GE15
    69.2
    GE10
    70.9
  • England South West
    Christchurch
    CON
    HOLD
    Christopher
    Chope
    7 terms
    SWING
    5.6UKI
    MAJORITY
    36.7
    GE15
    71.7
    GE10
    72.4
  • England East
    Clacton
    IND
    HOLD
    Douglas
    Carswell
    3 terms (1 as CON, 1 By-election)
    SWING
    30.4UKI
    MAJORITY
    7.8
    GE15
    64.1
    GE14
    51.2
    GE10
    64.5
  • England Yorkshire & Humberside
    Cleethorpes
    CON
    HOLD
    Martin
    Vickers
    2 terms
    SWING
    4CON
    MAJORITY
    17.5
    GE15
    63.9
    GE10
    64.9
  • Wales
    Clwyd South
    LAB
    HOLD
    Susan
    Jones
    2 terms
    SWING
    0.7CON
    MAJORITY
    6.9
    GE15
    63.8
    GE10
    65
  • Wales
    Clwyd West
    CON
    HOLD
    David
    Jones
    3 terms
    SWING
    0.4CON
    MAJORITY
    17.7
    GE15
    64.8
    GE10
    66.3
  • Scotland
    Coatbridge, Chryston & Bellshill
    SNP
    GAIN
    Phil
    Boswell
    1 term
    SWING
    36.3SNP
    MAJORITY
    22.7
    GE15
    68.7
    GE10
    59.4
  • England East
    Colchester
    CON
    GAIN
    Will
    Quince
    1 term
    SWING
    7.2CON
    MAJORITY
    11.5
    GE15
    65.5
    GE10
    62.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Colne Valley
    CON
    HOLD
    Jason
    McCartney
    2 terms
    SWING
    0.6LAB
    MAJORITY
    9.5
    GE15
    68.8
    GE10
    69.7
  • England North West
    Congleton
    CON
    HOLD
    Fiona
    Bruce
    2 terms
    SWING
    2.2LAB
    MAJORITY
    32.9
    GE15
    70.4
    GE10
    70.9
  • England North West
    Copeland
    CON
    GAIN
    Trudy
    Harrison
    1 term (2017 By-election)
    SWING
    6.7CON
    MAJORITY
    7
    GE17
    51.4
    GE15
    63.8
    GE10
    68.1
  • England East Midlands
    Corby
    CON
    GAIN
    Tom
    Pursglove
    1 term
    SWING
    0.4CON
    MAJORITY
    4.3
    GE15
    70.4
    GE12
    44.8
    GE10
    70.1
  • England South West
    Cornwall North
    CON
    GAIN
    Scott
    Mann
    1 term
    SWING
    10.9CON
    MAJORITY
    13.7
    GE15
    71.8
    GE10
    69.5
  • England South West
    Cornwall South East
    CON
    HOLD
    Sheryll
    Murray
    2 terms
    SWING
    13.6CON
    MAJORITY
    33.7
    GE15
    71.1
    GE10
    70
  • England South West
    Cotswolds, The
    CON
    HOLD
    Geoffrey
    Clifton-Brown
    6 terms
    SWING
    7.2CON
    MAJORITY
    37.9
    GE15
    72.4
    GE10
    71.8
  • England West Midlands
    Coventry North East
    LAB
    HOLD
    Colleen
    Fletcher
    1 term
    SWING
    1LAB
    MAJORITY
    29.1
    GE15
    55.3
    GE10
    60.3
  • England West Midlands
    Coventry North West
    LAB
    HOLD
    Geoffrey
    Robinson
    10 terms
    SWING
    1.8LAB
    MAJORITY
    10
    GE15
    60.7
    GE10
    64.6
  • England West Midlands
    Coventry South
    LAB
    HOLD
    Jim
    Cunningham
    6 terms
    SWING
    0.5CON
    MAJORITY
    7.3
    GE15
    61.2
    GE10
    63.3
  • England South East
    Crawley
    CON
    HOLD
    Henry
    Smith
    2 terms
    SWING
    0.5CON
    MAJORITY
    2.3
    GE15
    65.7
    GE10
    44.7
    65.7
  • England North West
    Crewe & Nantwich
    CON
    HOLD
    Edward
    Timpson
    3 terms
    SWING
    2.3LAB
    MAJORITY
    7.3
    GE15
    67.4
    GE10
    45.9
    64.4
  • England London
    Croydon Central
    CON
    GAIN
    Gavin
    Barwell
    2 terms
    SWING
    2.8LAB
    MAJORITY
    0.3
    GE15
    67.7
    GE10
    39.4
    65.4
  • England London
    Croydon North
    LAB
    HOLD
    Steve
    Reed
    2 terms
    SWING
    4LAB
    MAJORITY
    39.9
    GE15
    62.3
    GE12
    26.5
  • England London
    Croydon South
    CON
    HOLD
    Chris
    Philp
    1 term
    SWING
    0.6LAB
    MAJORITY
    29.7
    GE15
    70.5
    GE10
    50.9
    69.7
  • Scotland
    Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East
    SNP
    GAIN
    Stuart
    McDonald
    1 term
    SWING
    31.7SNP
    MAJORITY
    29.9
    GE15
    73.7
    GE10
    57.2
    64.7
  • Wales
    Cynon Valley
    LAB
    HOLD
    Ann
    Clwyd
    8 terms
    SWING
    0.6PCU
    MAJORITY
    30.9
    GE15
    59.3
    GE10
    59.8
  • England London
    Dagenham & Rainham
    LAB
    HOLD
    Jon
    Cruddas
    4 terms
    SWING
    12.6UKI
    MAJORITY
    11.6
    GE15
    62.3
    GE10
    64.7
  • England North East
    Darlington
    LAB
    HOLD
    Jenny
    Chapman
    2 terms
    SWING
    0.1LAB
    MAJORITY
    7.7
    GE15
    62.5
    GE10
    63.5
  • England South East
    Dartford
    CON
    HOLD
    Gareth
    Johnson
    2 terms
    SWING
    1.2CON
    MAJORITY
    2.4
    GE15
    68.4
    GE10
    66.1
  • England East Midlands
    Daventry
    CON
    HOLD
    Chris
    Heaton-Harris
    2 terms
    SWING
    0.3CON
    MAJORITY
    40.1
    GE15
    72.2
    GE10
    72.9
  • Wales
    Delyn
    LAB
    HOLD
    David
    Hanson
    6 terms
    SWING
    0.8CON
    MAJORITY
    7.8
    GE15
    69.8
    GE10
    71.6
  • England North West
    Denton & Reddish
    LAB
    HOLD
    Andrew
    Gwynne
    3 terms
    SWING
    0.5CON
    MAJORITY
    27.2
    GE15
    58.1
    GE10
    57.2
  • England East Midlands
    Derby North
    CON
    GAIN
    Amanda
    Solloway
    1 term
    SWING
    0.8CON
    MAJORITY
    0.1
    GE15
    69.1
    GE10
    64.5
  • England East Midlands
    Derby South
    LAB
    HOLD
    Margaret
    Beckett
    8 terms
    SWING
    3.4LAB
    MAJORITY
    21.6
    GE15
    58.1
    GE10
    60.1
  • England East Midlands
    Derbyshire (Mid)
    CON
    HOLD
    Pauline
    Latham
    2 terms
    SWING
    1.5CON
    MAJORITY
    26.8
    GE15
    70.6
    GE10
    73.1
  • England East Midlands
    Derbyshire Dales
    CON
    HOLD
    Patrick
    McLoughlin
    8 terms
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    29.7
    GE15
    74.6
    GE10
    74.4
  • England East Midlands
    Derbyshire North East
    LAB
    HOLD
    Natascha
    Engel
    3 terms
    SWING
    0.6CON
    MAJORITY
    3.9
    GE15
    67.1
    GE10
    66.5
  • England East Midlands
    Derbyshire South
    CON
    HOLD
    Heather
    Wheeler
    2 terms
    SWING
    4.3CON
    MAJORITY
    22.6
    GE15
    68.2
    GE10
    71.7
  • England South West
    Devizes
    CON
    HOLD
    Claire
    Perry
    2 terms
    SWING
    4.1UKI
    MAJORITY
    42.3
    GE15
    70.8
    GE10
    69.1
  • England South West
    Devon Central
    CON
    HOLD
    Mel
    Stride
    2 terms
    SWING
    3.6UKI
    MAJORITY
    39
    GE15
    74.9
    GE10
    76.2
  • England South West
    Devon East
    CON
    HOLD
    Hugo
    Swire
    4 terms
    SWING
    0CON
    MAJORITY
    22.4
    GE15
    73.7
    GE10
    73.2
  • England South West
    Devon North
    CON
    GAIN
    Peter
    Heaton-Jones
    1 term
    SWING
    12.3CON
    MAJORITY
    13.3
    GE15
    70.2
    GE10
    69.4
  • England South West
    Devon South West
    CON
    HOLD
    Gary
    Streeter
    6 terms
    SWING
    0.6CON
    MAJORITY
    39.9
    GE15
    70.9
    GE10
    70.9
  • England South West
    Devon West & Torridge
    CON
    HOLD
    Geoffrey
    Cox
    3 terms
    SWING
    3.8UKI
    MAJORITY
    32.5
    GE15
    72.2
    GE10
    71.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Dewsbury
    LAB
    GAIN
    Paula
    Sherriff
    1 term
    SWING
    2.8UKI
    MAJORITY
    2.7
    GE15
    67.2
    GE10
    69.3
  • England Yorkshire & Humberside
    Don Valley
    LAB
    HOLD
    Caroline
    Flint
    5 terms
    SWING
    6.3LAB
    MAJORITY
    20.9
    GE15
    59.6
    GE10
    60.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Doncaster Central
    LAB
    HOLD
    Rosie
    Winterton
    5 terms
    SWING
    5.7CON
    MAJORITY
    25
    GE15
    56.8
    GE10
    57.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Doncaster North
    LAB
    HOLD
    Ed
    Miliband
    3 terms
    SWING
    6.1LAB
    MAJORITY
    29.8
    GE15
    55.7
    GE10
    58.2
  • England South West
    Dorset (Mid) & North Poole
    CON
    GAIN
    Michael
    Tomlinson
    1 term
    SWING
    11.6CON
    MAJORITY
    22.6
    GE15
    72.5
    GE10
    73.2
  • England South West
    Dorset North
    CON
    HOLD
    Simon
    Hoare
    1 term
    SWING
    3.2UKI
    MAJORITY
    39.6
    GE15
    71.6
    GE10
    73.7
  • England South West
    Dorset South
    CON
    HOLD
    Richard
    Drax
    2 terms
    SWING
    4.9CON
    MAJORITY
    24.7
    GE15
    68.1
    GE10
    69
  • England South West
    Dorset West
    CON
    HOLD
    Oliver
    Letwin
    5 terms
    SWING
    10.9CON
    MAJORITY
    28.6
    GE15
    72.6
    GE10
    75
  • England South East
    Dover
    CON
    HOLD
    Charlie
    Elphicke
    2 terms
    SWING
    1.8CON
    MAJORITY
    12.5
    GE15
    68.9
    GE10
    70.4
  • England West Midlands
    Dudley North
    LAB
    HOLD
    Ian
    Austin
    3 terms
    SWING
    4.7LAB
    MAJORITY
    11
    GE15
    62.6
    GE10
    64.2
  • England West Midlands
    Dudley South
    CON
    HOLD
    Mike
    Wood
    1 term
    SWING
    0.5CON
    MAJORITY
    11.2
    GE15
    63.3
    GE10
    63.7
  • England London
    Dulwich & West Norwood
    LAB
    HOLD
    Helen
    Hayes
    1 term
    SWING
    3.5LAB
    MAJORITY
    54.1
    GE15
    68.3
    GE10
    66.8
  • Scotland
    Dumfries & Galloway
    SNP
    GAIN
    Richard
    Arkless
    1 term
    SWING
    25.2SNP
    MAJORITY
    11.5
    GE15
    75.2
    GE10
    70.3
  • Scotland
    Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale
    CON
    HOLD
    David
    Mundell
    3 terms
    SWING
    12.9SNP
    MAJORITY
    1.5
    GE15
    76.1
    GE10
    69.2
  • Scotland
    Dunbartonshire East
    SNP
    GAIN
    John
    Nicolson
    1 term
    SWING
    16SNP
    MAJORITY
    3.9
    GE15
    81.9
    GE10
    76
  • Scotland
    Dunbartonshire West
    SNP
    GAIN
    Martin
    Docherty
    1 term
    SWING
    34.5SNP
    MAJORITY
    27.7
    GE15
    73.9
    GE10
    64.5
  • Scotland
    Dundee East
    SNP
    HOLD
    Stewart
    Hosie
    3 terms
    SWING
    17.7SNP
    MAJORITY
    39.8
    GE15
    72
    GE10
    62.5
  • Scotland
    Dundee West
    SNP
    GAIN
    Chris
    Law
    1 term
    SWING
    28.9SNP
    MAJORITY
    38.2
    GE15
    67.5
    GE10
    59.5
  • Scotland
    Dunfermline & West Fife
    SNP
    GAIN
    Douglas
    Chapman
    1 term
    SWING
    27.1SNP
    MAJORITY
    18.5
    GE15
    71.6
    GE10
    66.8
  • England North East
    Durham (City of)
    LAB
    HOLD
    Roberta
    Blackman-Woods
    3 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    25
    GE15
    66.5
    GE10
    69.2
  • England North East
    Durham North
    LAB
    HOLD
    Kevan
    Jones
    4 terms
    SWING
    2.3LAB
    MAJORITY
    34
    GE15
    61.4
    GE10
    59.1
  • England North East
    Durham North West
    LAB
    HOLD
    Pat
    Glass
    2 terms
    SWING
    0.6LAB
    MAJORITY
    23.5
    GE15
    61.3
    GE10
    64.5
  • Wales
    Dwyfor Meirionnydd
    pcu
    HOLD
    Liz
    Saville-Roberts
    1 term
    SWING
    2CON
    MAJORITY
    18.2
    GE15
    65.1
    GE10
    64.2
  • England London
    Ealing Central & Acton
    LAB
    GAIN
    Rupa
    Huq
    1 term
    SWING
    4.2LAB
    MAJORITY
    0.5
    GE15
    71.4
    GE10
    67.7
  • England London
    Ealing North
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Pound
    5 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    25.4
    GE15
    65.7
    GE10
    65.8
  • England London
    Ealing Southall
    LAB
    HOLD
    Virendra
    Sharma
    3 terms
    SWING
    10.8LAB
    MAJORITY
    43.3
    GE15
    66.1
    GE10
    64.7
  • England North East
    Easington
    LAB
    HOLD
    Grahame
    Morris
    2 terms
    SWING
    6UKI
    MAJORITY
    42.3
    GE15
    56.1
    GE10
    55.7
  • England London
    East Ham
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Timms
    6 terms
    SWING
    5.1LAB
    MAJORITY
    65.5
    GE15
    59.8
    GE10
    56.7
  • Scotland
    East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow
    SNP
    GAIN
    Lisa
    Cameron
    1 term
    SWING
    27.9SNP
    MAJORITY
    27.3
    GE15
    72.9
    GE10
    66.9
  • England South East
    Eastbourne
    CON
    GAIN
    Caroline
    Ansell
    1 term
    SWING
    4CON
    MAJORITY
    1.4
    GE15
    67.6
    GE10
    67.6
  • England South East
    Eastleigh
    CON
    GAIN
    Mims
    Davies
    1 term
    SWING
    11.8CON
    MAJORITY
    9.3
    GE15
    69.9
    GE13
    52.8
    GE10
    69.7
  • England North West
    Eddisbury
    CON
    HOLD
    Antoinette
    Sandbach
    1 term
    SWING
    1.4LAB
    MAJORITY
    27.4
    GE15
    69
    GE10
    63.4
  • Scotland
    Edinburgh East
    SNP
    GAIN
    Tommy
    Sheppard
    1 term
    SWING
    21.2SNP
    MAJORITY
    19.3
    GE15
    71.2
    GE10
    65.9
  • Scotland
    Edinburgh North & Leith
    SNP
    GAIN
    Deidre
    Brock
    1 term
    SWING
    18.7SNP
    MAJORITY
    9.6
    GE15
    71.6
    GE10
    68.9
  • Scotland
    Edinburgh South
    LAB
    HOLD
    Ian
    Murray
    2 terms
    SWING
    21.7SNP
    MAJORITY
    5.4
    GE15
    74.9
    GE10
    74.3
  • Scotland
    Edinburgh South West
    SNP
    GAIN
    Joanna
    Cherry
    1 term
    SWING
    23.2SNP
    MAJORITY
    15.8
    GE15
    71.5
    GE10
    69
  • Scotland
    Edinburgh West
    SNP
    GAIN
    Michelle
    Thomson
    1 term
    SWING
    14.3SNP
    MAJORITY
    5.9
    GE15
    76.5
    GE10
    71.7
  • England London
    Edmonton
    LAB
    HOLD
    Kate
    Osamor
    1 term
    SWING
    6.8LAB
    MAJORITY
    37.3
    GE15
    62.6
    GE10
    64.3
  • England North West
    Ellesmere Port & Neston
    LAB
    HOLD
    Justin
    Madders
    1 term
    SWING
    1.82CON
    MAJORITY
    13.4
    GE15
    68.6
    GE10
    67
  • England Yorkshire & Humberside
    Elmet & Rothwell
    CON
    HOLD
    Alec
    Shelbrooke
    2 terms
    SWING
    3.3CON
    MAJORITY
    14.7
    GE15
    73
    GE10
    72.1
  • England London
    Eltham
    LAB
    HOLD
    Clive
    Efford
    5 terms
    SWING
    1.1LAB
    MAJORITY
    6.2
    GE15
    67.4
    GE10
    67.7
  • England London
    Enfield North
    LAB
    HOLD
    Joan
    Ryan
    4 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    2.4
    GE15
    67.7
    GE10
    67.9
  • England London
    Enfield Southgate
    CON
    HOLD
    David
    Burrowes
    3 terms
    SWING
    3.4LAB
    MAJORITY
    10.4
    GE15
    70.5
    GE10
    70.1
  • England East
    Epping Forest
    CON
    HOLD
    Eleanor
    Laing
    5 terms
    SWING
    6.8UKI
    MAJORITY
    36.4
    GE15
    67.1
    GE10
    65
  • England South East
    Epsom & Ewell
    CON
    HOLD
    Chris
    Grayling
    4 terms
    SWING
    4.1CON
    MAJORITY
    42.8
    GE15
    72.7
    GE10
    69.4
  • England East Midlands
    Erewash
    CON
    HOLD
    Maggie
    Throup
    1 term
    SWING
    1CON
    MAJORITY
    7.4
    GE15
    67.2
    GE10
    68.9
  • England London
    Erith & Thamesmead
    LAB
    HOLD
    Teresa
    Pearce
    2 terms
    SWING
    4.5LAB
    MAJORITY
    22
    GE15
    61.1
    GE10
    62.1
  • England South East
    Esher & Walton
    CON
    HOLD
    Dominic
    Raab
    2 terms
    SWING
    1CON
    MAJORITY
    50.2
    GE15
    71.3
    GE10
    72.8
  • England South West
    Exeter
    LAB
    HOLD
    Ben
    Bradshaw
    5 terms
    SWING
    4LAB
    MAJORITY
    13.3
    GE15
    70.2
    GE10
    68.4
  • Scotland
    Falkirk
    SNP
    GAIN
    John
    McNally
    1 term
    SWING
    24.1SNP
    MAJORITY
    32.6
    GE15
    72.4
    GE10
    62.4
  • England South East
    Fareham
    CON
    HOLD
    Suella
    Fernandes
    1 term
    SWING
    5.2UKI
    MAJORITY
    40.7
    GE15
    70.8
    GE10
    72
  • England South East
    Faversham & Mid-Kent
    CON
    HOLD
    Helen
    Whately
    1 term
    SWING
    8.1UKI
    MAJORITY
    36.4
    GE15
    65.9
    GE10
    68.1
  • England London
    Feltham & Heston
    LAB
    HOLD
    Seema
    Malhotra
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    6.8LAB
    MAJORITY
    23
    GE15
    60
    GE11
    28.8
    GE10
    61
  • Northern Ireland
    Fermanagh & South Tyrone
    UUP
    GAIN
    Tom
    Elliott
    1 term
    SWING
    0UUP
    MAJORITY
    1
    GE15
    72.6
    GE10
    69.7
  • Scotland
    Fife North East
    SNP
    GAIN
    Stephen
    Gethins
    1 term
    SWING
    19.9SNP
    MAJORITY
    9.6
    GE15
    73
    GE10
    64.1
  • England South West
    Filton & Bradley Stoke
    CON
    HOLD
    Jack
    Lopresti
    2 terms
    SWING
    3.1CON
    MAJORITY
    20
    GE15
    68.9
    GE10
    70.2
  • England London
    Finchley & Golders Green
    CON
    HOLD
    Mike
    Freer
    2 terms
    SWING
    0.6LAB
    MAJORITY
    11.2
    GE15
    70.5
    GE10
    67.1
  • England South East
    Folkestone & Hythe
    CON
    HOLD
    Damian
    Collins
    2 terms
    SWING
    9.9UKI
    MAJORITY
    5.9
    GE15
    65.8
    GE10
    68.9
  • England South West
    Forest of Dean
    CON
    HOLD
    Mark
    Harper
    3 terms
    SWING
    0.3LAB
    MAJORITY
    22.2
    GE15
    70.9
    GE10
    71.9
  • Northern Ireland
    Foyle
    sdlp
    HOLD
    Mark
    Durkan
    3 terms
    SWING
    1.8SDL
    MAJORITY
    16.3
    GE15
    52.8
    GE10
    58.1
  • England North West
    Fylde
    CON
    HOLD
    Mark
    Menzies
    2 terms
    SWING
    1.1CON
    MAJORITY
    30.4
    GE15
    66.3
    GE10
    66.7
  • England East Midlands
    Gainsborough
    CON
    HOLD
    Edward
    Leigh
    8 terms
    SWING
    1.2LAB
    MAJORITY
    31.4
    GE15
    67.3
    GE10
    68.2
  • England North West
    Garston & Halewood
    LAB
    HOLD
    Maria
    Eagle
    5 terms
    SWING
    6LAB
    MAJORITY
    55.4
    GE15
    66.1
    GE10
    60.7
  • England North East
    Gateshead
    LAB
    HOLD
    Ian
    Mearns
    2 terms
    SWING
    6.2UKI
    MAJORITY
    39
    GE15
    59.4
    GE10
    59
  • England East Midlands
    Gedling
    LAB
    HOLD
    Vernon
    Coaker
    5 terms
    SWING
    1.2LAB
    MAJORITY
    6.2
    GE15
    68.5
    GE10
    68.4
  • England South East
    Gillingham & Rainham
    CON
    HOLD
    Rehman
    Chishti
    2 terms
    SWING
    1.9CON
    MAJORITY
    3.8
    GE15
    64.8
    GE10
    66.6
  • Scotland
    Glasgow Central
    SNP
    GAIN
    Alison
    Thewliss
    1 term
    SWING
    27SNP
    MAJORITY
    9.6
    GE15
    55.4
    GE10
    51.5
  • Scotland
    Glasgow East
    SNP
    GAIN
    Natalie
    McGarry
    1 term
    SWING
    30.7SNP
    MAJORITY
    24.7
    GE15
    60.3
    GE10
    52.4
  • Scotland
    Glasgow North
    SNP
    GAIN
    Patrick
    Grady
    1 term
    SWING
    28.9SNP
    MAJORITY
    25.2
    GE15
    62.7
    GE10
    58.1
  • Scotland
    Glasgow North East
    SNP
    GAIN
    Anne
    McLaughlin
    1 term
    SWING
    39.3SNP
    MAJORITY
    24.4
    GE15
    56.8
    GE10
    49.1
  • Scotland
    Glasgow North West
    SNP
    GAIN
    Carol
    Monaghan
    1 term
    SWING
    31.3SNP
    MAJORITY
    23.6
    GE15
    64.1
    GE10
    59
  • Scotland
    Glasgow South
    SNP
    GAIN
    Stewart
    McDonald
    1 term
    SWING
    28.4SNP
    MAJORITY
    25.2
    GE15
    65.9
    GE10
    62.5
  • Scotland
    Glasgow South West
    SNP
    GAIN
    Chris
    Stephens
    1 term
    SWING
    35.2SNP
    MAJORITY
    24.3
    GE15
    61.8
    GE10
    55.4
  • Scotland
    Glenrothes
    SNP
    GAIN
    Peter
    Grant
    1 term
    SWING
    35SNP
    MAJORITY
    29.2
    GE15
    68.2
    GE10
    60
  • England South West
    Gloucester
    CON
    HOLD
    Richard
    Graham
    2 terms
    SWING
    4.5CON
    MAJORITY
    13.8
    GE15
    63.4
    GE10
    65.3
  • Scotland
    Gordon
    SNP
    GAIN
    Alex
    Salmond
    6 terms
    SWING
    14.4SNP
    MAJORITY
    14.9
    GE15
    73.3
    GE10
    66.9
  • England South East
    Gosport
    CON
    HOLD
    Caroline
    Dinenage
    2 terms
    SWING
    6.4UKI
    MAJORITY
    5.2
    GE15
    65.1
    GE10
    65
  • Wales
    Gower
    CON
    GAIN
    Byron
    Davies
    1 term
    SWING
    3.3LAB
    MAJORITY
    0.1
    GE15
    69.2
    GE10
    68.3
  • England East Midlands
    Grantham & Stamford
    CON
    HOLD
    Nick
    Boles
    2 terms
    SWING
    6UKI
    MAJORITY
    35.3
    GE15
    66.2
    GE10
    68.1
  • England South East
    Gravesham
    CON
    HOLD
    Adam
    Holloway
    3 terms
    SWING
    1.5CON
    MAJORITY
    16.7
    GE15
    67.5
    GE10
    67.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Great Grimsby
    LAB
    HOLD
    Melanie
    Onn
    1 term
    SWING
    5.7LAB
    MAJORITY
    13.5
    GE15
    57.7
    GE10
    54
  • England East
    Great Yarmouth
    CON
    HOLD
    Brandon
    Lewis
    2 terms
    SWING
    2CON
    MAJORITY
    13.8
    GE15
    63.7
    GE10
    61.9
  • England London
    Greenwich & Woolwich
    LAB
    HOLD
    Matthew
    Pennycook
    1 term
    SWING
    0.5LAB
    MAJORITY
    25.6
    GE15
    63.7
    GE10
    63.5
  • England South East
    Guildford
    CON
    HOLD
    Anne
    Milton
    3 terms
    SWING
    13.8CON
    MAJORITY
    41.6
    GE15
    70.5
    GE10
    72.7
  • England London
    Hackney North & Stoke Newington
    LAB
    HOLD
    Diane
    Abbott
    7 terms
    SWING
    3.9LAB
    MAJORITY
    48.1
    GE15
    60
    GE10
    64.7
  • England London
    Hackney South & Shoreditch
    LAB
    HOLD
    Meg
    Hillier
    3 terms
    SWING
    4.4LAB
    MAJORITY
    51
    GE15
    60
    GE10
    60.5
  • England West Midlands
    Halesowen & Rowley Regis
    CON
    HOLD
    James
    Morris
    2 terms
    SWING
    1.2LAB
    MAJORITY
    7
    GE15
    59.1
    GE10
    69.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Halifax
    LAB
    HOLD
    Holly
    Walker-Lynch
    1 term
    SWING
    1.2CON
    MAJORITY
    1
    GE15
    62.1
    GE10
    63.3
  • England Yorkshire & Humberside
    Haltemprice & Howden
    CON
    HOLD
    David
    Davis
    8 terms
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    33.2
    GE15
    68.5
    GE10
    69.8
  • England North West
    Halton
    LAB
    HOLD
    Derek
    Twigg
    5 terms
    SWING
    3.8LAB
    MAJORITY
    45.1
    GE15
    61.8
    GE10
    60.6
  • England London
    Hammersmith
    LAB
    HOLD
    Andrew
    Slaughter
    3 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    13.6
    GE15
    66.4
    GE10
    66.4
  • England South East
    Hampshire East
    CON
    HOLD
    Damian
    Hinds
    2 terms
    SWING
    2.6UKI
    MAJORITY
    48.7
    GE15
    71.1
    GE10
    71.3
  • England South East
    Hampshire North East
    CON
    HOLD
    Ranil
    Jayawardena
    1 term
    SWING
    10.1CON
    MAJORITY
    55.4
    GE15
    72.9
    GE10
    73.7
  • England South East
    Hampshire North West
    CON
    HOLD
    Kit
    Malthouse
    1 term
    SWING
    4.9UKI
    MAJORITY
    43.4
    GE15
    69.7
    GE10
    69.9
  • England London
    Hampstead & Kilburn
    LAB
    HOLD
    Tulip
    Siddiq
    1 term
    SWING
    1LAB
    MAJORITY
    2.1
    GE15
    67.3
    GE10
    66.1
  • England East Midlands
    Harborough
    CON
    HOLD
    Edward
    Garnier
    6 terms
    SWING
    0.6CON
    MAJORITY
    37.4
    GE15
    67.5
    GE10
    71
  • England East
    Harlow
    CON
    HOLD
    Robert
    Halfon
    2 terms
    SWING
    3.9CON
    MAJORITY
    18.9
    GE15
    65.1
    GE10
    65.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Harrogate & Knaresborough
    CON
    HOLD
    Andrew
    Jones
    2 terms
    SWING
    14.4CON
    MAJORITY
    30.7
    GE15
    69
    GE10
    71.5
  • England London
    Harrow East
    CON
    HOLD
    Bob
    Blackman
    2 terms
    SWING
    1.3CON
    MAJORITY
    9.7
    GE15
    69
    GE10
    69.7
  • England London
    Harrow West
    LAB
    HOLD
    Gareth
    Thomas
    5 terms
    SWING
    1.1CON
    MAJORITY
    4.7
    GE15
    66.9
    GE10
    68.9
  • England North East
    Hartlepool
    LAB
    HOLD
    Iain
    Wright
    4 terms
    SWING
    13.9UKI
    MAJORITY
    7.7
    GE15
    56.8
    GE10
    56.1
  • England East
    Harwich & North Essex
    CON
    HOLD
    Bernard
    Jenkin
    6 terms
    SWING
    2.2CON
    MAJORITY
    31.3
    GE15
    69.9
    GE10
    69.6
  • England South East
    Hastings & Rye
    CON
    HOLD
    Amber
    Rudd
    2 terms
    SWING
    2.7CON
    MAJORITY
    5.4
    GE15
    68
    GE10
    65.5
  • England South East
    Havant
    CON
    HOLD
    Alan
    Mak
    1 term
    SWING
    7.1UKI
    MAJORITY
    31.1
    GE15
    63.5
    GE10
    63.3
  • England London
    Hayes & Harlington
    LAB
    HOLD
    John
    McDonnell
    5 terms
    SWING
    4.7LAB
    MAJORITY
    34.9
    GE15
    60.2
    GE10
    61.5
  • England North West
    Hazel Grove
    CON
    GAIN
    William
    Wragg
    1 term
    SWING
    15.2CON
    MAJORITY
    15.2
    GE15
    68.5
    GE10
    68
  • England East
    Hemel Hempstead
    CON
    HOLD
    Mike
    Penning
    3 terms
    SWING
    0.1CON
    MAJORITY
    29.1
    GE15
    66.5
    GE10
    68.4
  • England Yorkshire & Humberside
    Hemsworth
    LAB
    HOLD
    Jon
    Trickett
    6 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    28.5
    GE15
    58.3
    GE10
    58.8
  • England London
    Hendon
    CON
    GAIN
    Matthew
    Offord
    2 terms
    SWING
    3.6CON
    MAJORITY
    7.5
    GE15
    66.5
    GE10
    64
  • England South East
    Henley
    CON
    HOLD
    John
    Howell
    3 terms
    SWING
    14.9CON
    MAJORITY
    45.9
    GE15
    70.9
    GE10
    73.6
  • England West Midlands
    Hereford & South Herefordshire
    CON
    HOLD
    Jesse
    Norman
    2 terms
    SWING
    3.6LDT
    MAJORITY
    35.7
    GE15
    66.8
    GE10
    67.4
  • England West Midlands
    Herefordshire North
    CON
    HOLD
    Bill
    Wiggin
    4 terms
    SWING
    2.2CON
    MAJORITY
    41.6
    GE15
    72
    GE10
    71.4
  • England East
    Hertford & Stortford
    CON
    HOLD
    Mark
    Prisk
    4 terms
    SWING
    0.9CON
    MAJORITY
    38.2
    GE15
    71.3
    GE10
    71
  • England East
    Hertfordshire North East
    CON
    HOLD
    Oliver
    Heald
    6 terms
    SWING
    0.3LAB
    MAJORITY
    36.5
    GE15
    70.7
    GE10
    70.4
  • England East
    Hertfordshire South West
    CON
    HOLD
    David
    Gauke
    3 terms
    SWING
    1.1LAB
    MAJORITY
    40.6
    GE15
    71.9
    GE10
    72.9
  • England East
    Hertsmere
    CON
    HOLD
    Oliver
    Dowden
    1 term
    SWING
    0.2CON
    MAJORITY
    36.9
    GE15
    67.9
    GE10
    64.9
  • England North East
    Hexham
    CON
    HOLD
    Guy
    Opperman
    2 terms
    SWING
    1.8CON
    MAJORITY
    27.8
    GE15
    71.5
    GE10
    72.7
  • England North West
    Heywood & Middleton
    LAB
    HOLD
    Liz
    McInnes
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    13.3UKI
    MAJORITY
    10.9
    GE15
    60.7
    GE14
    36
    GE10
    58.1
  • England East Midlands
    High Peak
    CON
    HOLD
    Andrew
    Bingham
    2 terms
    SWING
    0.2CON
    MAJORITY
    9.6
    GE15
    69.5
    GE10
    70
  • England East
    Hitchin & Harpenden
    CON
    HOLD
    Peter
    Lilley
    8 terms
    SWING
    2.4LAB
    MAJORITY
    36.2
    GE15
    74
    GE10
    74.4
  • England London
    Holborn & St Pancras
    LAB
    HOLD
    Keir
    Starmer
    1 term
    SWING
    2.7LAB
    MAJORITY
    31
    GE15
    63.2
    GE10
    63.7
  • England London
    Hornchurch & Upminster
    CON
    HOLD
    Angela
    Watkinson
    4 terms
    SWING
    11.2UKI
    MAJORITY
    23.7
    GE15
    69.6
    GE10
    68.8
  • England London
    Hornsey & Wood Green
    LAB
    GAIN
    Catherine
    West
    1 term
    SWING
    15.8LAB
    MAJORITY
    19.1
    GE15
    72.9
    GE10
    70.4
  • England South East
    Horsham
    CON
    HOLD
    Jeremy
    Quin
    1 term
    SWING
    2.2UKI
    MAJORITY
    43.3
    GE15
    72.8
    GE10
    72.4
  • England North East
    Houghton & Sunderland South
    LAB
    HOLD
    Bridget
    Phillipson
    2 terms
    SWING
    7UKI
    MAJORITY
    33.6
    GE15
    56.3
    GE10
    56.6
  • England South East
    Hove
    LAB
    GAIN
    Peter
    Kyle
    1 term
    SWING
    3.1CON
    MAJORITY
    2.4
    GE15
    71
    GE10
    70.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Huddersfield
    LAB
    HOLD
    Barry
    Sheerman
    9 terms
    SWING
    3.6UKI
    MAJORITY
    18.1
    GE15
    62
    GE10
    61.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Hull East
    LAB
    HOLD
    Karl
    Turner
    2 terms
    SWING
    5.3CON
    MAJORITY
    29.4
    GE15
    53.6
    GE10
    50.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Hull North
    LAB
    HOLD
    Diana
    Johnson
    3 terms
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    36.5
    GE15
    55.5
    GE10
    52.5
  • England Yorkshire & Humberside
    Hull West & Hessle
    LAB
    HOLD
    Alan
    Johnson
    5 terms
    SWING
    3.9CON
    MAJORITY
    29.3
    GE15
    53.9
    GE10
    55.4
  • England East
    Huntingdon
    CON
    HOLD
    Jonathan
    Djanogly
    4 terms
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    34.7
    GE15
    67.9
    GE10
    65.4
  • England North West
    Hyndburn
    LAB
    HOLD
    Graham
    Jones
    2 terms
    SWING
    1.5CON
    MAJORITY
    10.3
    GE15
    62.8
    GE10
    65.3
  • England London
    Ilford North
    LAB
    GAIN
    Wes
    Streeting
    1 term
    SWING
    6.4LAB
    MAJORITY
    1.2
    GE15
    62.6
    GE10
    66.6
  • England London
    Ilford South
    LAB
    HOLD
    Mike
    Gapes
    6 terms
    SWING
    8LAB
    MAJORITY
    38.1
    GE15
    55
    GE10
    61.3
  • Scotland
    Inverclyde
    SNP
    GAIN
    Ronnie
    Cowan
    1 term
    SWING
    75.2SNP
    MAJORITY
    24.8
    GE15
    75.2
    GE11
    45.4
    GE10
    63.8
  • Scotland
    Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey
    SNP
    GAIN
    Drew
    Hendry
    1 term
    SWING
    20.4SNP
    MAJORITY
    18.8
    GE15
    74.6
    GE10
    65.5
  • England East
    Ipswich
    CON
    HOLD
    Ben
    Gummer
    2 terms
    SWING
    1.6CON
    MAJORITY
    7.7
    GE15
    65.4
    GE10
    62.7
  • England South East
    Isle of Wight
    CON
    HOLD
    Andrew
    Turner
    4 terms
    SWING
    11.9UKI
    MAJORITY
    4.5
    GE15
    65
    GE10
    64.4
  • England London
    Islington North
    LAB
    HOLD
    Jeremy
    Corbyn
    8 terms
    SWING
    1.4LAB
    MAJORITY
    43
    GE15
    67.1
    GE10
    66.9
  • England London
    Islington South & Finsbury
    LAB
    HOLD
    Emily
    Thornberry
    3 terms
    SWING
    2.9LAB
    MAJORITY
    28.7
    GE15
    65
    GE10
    65.9
  • Wales
    Islwyn
    LAB
    HOLD
    Chris
    Evans
    2 terms
    SWING
    8.6CON
    MAJORITY
    29.4
    GE15
    64.3
    GE10
    63.9
  • England North East
    Jarrow
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Hepburn
    5 terms
    SWING
    9UKI
    MAJORITY
    36
    GE15
    60.4
    GE10
    61.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Keighley
    CON
    HOLD
    Kris
    Hopkins
    2 terms
    SWING
    0CON
    MAJORITY
    6.2
    GE15
    71.3
    GE10
    73.4
  • England West Midlands
    Kenilworth & Southam
    CON
    HOLD
    Jeremy
    Wright
    3 terms
    SWING
    1.9LAB
    MAJORITY
    43
    GE15
    74.8
    GE10
    76
  • England London
    Kensington
    CON
    HOLD
    Victoria
    Borwick
    1 term
    SWING
    1.7LAB
    MAJORITY
    21.1
    GE15
    56.8
    GE10
    54.4
  • England East Midlands
    Kettering
    CON
    HOLD
    Philip
    Hollobone
    3 terms
    SWING
    3.8UKI
    MAJORITY
    26.7
    GE15
    67.3
    GE10
    69.9
  • Scotland
    Kilmarnock & Loudoun
    SNP
    GAIN
    Alan
    Brown
    1 term
    SWING
    25.9SNP
    MAJORITY
    25.3
    GE15
    71.6
    GE10
    63.3
  • England London
    Kingston & Surbiton
    CON
    GAIN
    James
    Berry
    1 term
    SWING
    9CON
    MAJORITY
    4.8
    GE15
    72.9
    GE10
    49.7
    71
  • England South West
    Kingswood
    CON
    HOLD
    Chris
    Skidmore
    2 terms
    SWING
    6.8CON
    MAJORITY
    18.7
    GE15
    70.8
    GE10
    40.4
    72.4
  • Scotland
    Kirkcaldy & Cowdenbeath
    SNP
    GAIN
    Roger
    Mullin
    1 term
    SWING
    34.6SNP
    MAJORITY
    18.9
    GE15
    69.6
    GE10
    64.5
    62.5
  • England North West
    Knowsley
    LAB
    HOLD
    George
    Howarth
    8 terms
    SWING
    0UKI
    MAJORITY
    68.3
    GE15
    64.1
    GE10
    70.9
    56.7
  • Northern Ireland
    Lagan Valley
    dup
    HOLD
    Jeffrey
    Donaldson
    5 terms
    SWING
    2DUP
    MAJORITY
    32.7
    GE15
    55.9
    GE10
    49.8
    56.3
  • Scotland
    Lanark & Hamilton East
    SNP
    GAIN
    Angela
    Crawley
    1 term
    SWING
    23.6SNP
    MAJORITY
    18.3
    GE15
    70.1
    GE10
    50
    62.7
  • England North West
    Lancashire West
    LAB
    HOLD
    Rosie
    Cooper
    3 terms
    SWING
    3.9CON
    MAJORITY
    16.8
    GE15
    70
    GE10
    45.1
    66.1
  • England North West
    Lancaster & Fleetwood
    LAB
    GAIN
    Cat
    Smith
    1 term
    SWING
    1.9LAB
    MAJORITY
    3
    GE15
    68.6
    GE10
    36.1
    64.1
  • England Yorkshire & Humberside
    Leeds Central
    LAB
    HOLD
    Hilary
    Benn
    5 terms
    SWING
    4.3LAB
    MAJORITY
    37.7
    GE15
    55.1
    GE10
    49.3
    46.4
  • England Yorkshire & Humberside
    Leeds East
    LAB
    HOLD
    Richard
    Burgon
    1 term
    SWING
    2.8CON
    MAJORITY
    32.8
    GE15
    59
    GE10
    50.4
    58.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Leeds North East
    LAB
    HOLD
    Fabian
    Hamilton
    5 terms
    SWING
    5.4LAB
    MAJORITY
    15
    GE15
    69.9
    GE10
    42.7
    70.4
  • England Yorkshire & Humberside
    Leeds North West
    ldt
    HOLD
    Greg
    Mulholland
    3 terms
    SWING
    9.9LAB
    MAJORITY
    6.7
    GE15
    70
    GE10
    47.5
    66.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Leeds West
    LAB
    HOLD
    Rachel
    Reeves
    2 terms
    SWING
    2.7CON
    MAJORITY
    27.9
    GE15
    59.2
    GE10
    42.3
    57.7
  • England East Midlands
    Leicester East
    LAB
    HOLD
    Keith
    Vaz
    7 terms
    SWING
    4.5CON
    MAJORITY
    38.2
    GE15
    63.7
    GE10
    53.7
    67
  • England East Midlands
    Leicester South
    LAB
    HOLD
    Jon
    Ashworth
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    7.4LAB
    MAJORITY
    38.9
    GE15
    62.5
    GE11
    46.5
    GE10
    45.6
    62.1
  • England East Midlands
    Leicester West
    LAB
    HOLD
    Liz
    Kendall
    2 terms
    SWING
    4.8LAB
    MAJORITY
    20.9
    GE15
    54.6
    GE10
    38.4
    56
  • England East Midlands
    Leicestershire North West
    CON
    HOLD
    Andrew
    Bridgen
    2 terms
    SWING
    3.8LAB
    MAJORITY
    22.1
    GE15
    71.4
    GE10
    44.6
    73.7
  • England East Midlands
    Leicestershire South
    CON
    HOLD
    Alberto
    Costa
    1 term
    SWING
    1.3CON
    MAJORITY
    31.2
    GE15
    70.1
    GE10
    49.5
    71.6
  • England North West
    Leigh
    LAB
    HOLD
    Andy
    Burnham
    4 terms
    SWING
    2.1CON
    MAJORITY
    31.2
    GE15
    59.4
    GE10
    48
    58.9
  • England South East
    Lewes
    CON
    GAIN
    Maria
    Caulfield
    1 term
    SWING
    8.7CON
    MAJORITY
    2.1
    GE15
    72.7
    GE10
    52
    73.3
  • England London
    Lewisham Deptford
    LAB
    HOLD
    Vicky
    Foxcroft
    1 term
    SWING
    2.6LAB
    MAJORITY
    45.4
    GE15
    64.6
    GE10
    53.7
    62.5
  • England London
    Lewisham East
    LAB
    HOLD
    Heidi
    Alexander
    2 terms
    SWING
    7LAB
    MAJORITY
    14.9
    GE15
    58.5
    GE10
    43.1
    64
  • England London
    Lewisham West & Penge
    LAB
    HOLD
    Jim
    Dowd
    6 terms
    SWING
    5.4LAB
    MAJORITY
    26.4
    GE15
    66.6
    GE10
    41.1
    65.7
  • England London
    Leyton & Wanstead
    LAB
    HOLD
    John
    Cryer
    2 terms
    SWING
    7.6LAB
    MAJORITY
    36.7
    GE15
    62.9
    GE10
    43.6
    64.5
  • England West Midlands
    Lichfield
    CON
    HOLD
    Michael
    Fabricant
    6 terms
    SWING
    0.4CON
    MAJORITY
    35.3
    GE15
    69.3
    GE10
    54.4
    71.4
  • England East Midlands
    Lincoln
    CON
    HOLD
    Karl
    McCartney
    2 terms
    SWING
    0.4CON
    MAJORITY
    3.1
    GE15
    63.2
    GE10
    37.5
    62.7
  • Scotland
    Linlithgow & East Falkirk
    SNP
    GAIN
    Martyn
    Day
    1 term
    SWING
    22.7SNP
    MAJORITY
    21
    GE15
    70.8
    GE10
    49.8
    64
  • England North West
    Liverpool Riverside
    LAB
    HOLD
    Louise
    Ellman
    5 terms
    SWING
    0.3GRN
    MAJORITY
    55.3
    GE15
    62.4
    GE10
    59.3
    52.9
  • England North West
    Liverpool Walton
    LAB
    HOLD
    Steve
    Rotheram
    2 terms
    SWING
    1.5UKI
    MAJORITY
    72.3
    GE15
    61.1
    GE10
    72
    55.8
  • England North West
    Liverpool Wavertree
    LAB
    HOLD
    Luciana
    Berger
    2 terms
    SWING
    6.8LAB
    MAJORITY
    59.3
    GE15
    66.4
    GE10
    53.1
    61.7
  • England North West
    Liverpool West Derby
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Twigg
    4 terms
    SWING
    2.8UKI
    MAJORITY
    66.7
    GE15
    64.2
    GE10
    64.1
    57.4
  • Scotland
    Livingston
    SNP
    GAIN
    Hannah
    Bardell
    1 term
    SWING
    25.9SNP
    MAJORITY
    29.3
    GE15
    69.9
    GE10
    48.5
    63.5
  • Wales
    Llanelli
    LAB
    HOLD
    Nia
    Griffith
    3 terms
    SWING
    2.3LAB
    MAJORITY
    18.4
    GE15
    65
    GE10
    42.5
    68
  • England London
    London & Westminster (Cities of)
    CON
    HOLD
    Mark
    Field
    4 terms
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    26.7
    GE15
    59.6
    GE10
    52.2
    55.7
  • Northern Ireland
    Londonderry East
    dup
    HOLD
    Gregory
    Campbell
    4 terms
    SWING
    3.5DUP
    MAJORITY
    22.5
    GE15
    51.9
    GE10
    34.6
    55.6
  • Scotland
    Lothian East
    SNP
    GAIN
    George
    Kerevan
    1 term
    SWING
    20.1SNP
    MAJORITY
    11.5
    GE15
    74.2
    GE10
    67.7
  • England East Midlands
    Loughborough
    CON
    HOLD
    Nicky
    Morgan
    2 terms
    SWING
    5.3CON
    MAJORITY
    17.7
    GE15
    72.6
    GE10
    41.6
    68.5
  • England East Midlands
    Louth & Horncastle
    CON
    HOLD
    Victoria
    Atkins
    1 term
    SWING
    7.8CON
    MAJORITY
    29.8
    GE15
    67.8
    GE10
    49.6
    65.3
  • England West Midlands
    Ludlow
    CON
    HOLD
    Philip
    Dunne
    3 terms
    SWING
    4.5LAB
    MAJORITY
    39.4
    GE15
    72.4
    GE10
    52.7
    73.7
  • England East
    Luton North
    LAB
    HOLD
    Kelvin
    Hopkins
    5 terms
    SWING
    2.4LAB
    MAJORITY
    22.3
    GE15
    64
    GE10
    49.3
    66.1
  • England East
    Luton South
    LAB
    HOLD
    Gavin
    Shuker
    2 terms
    SWING
    4LAB
    MAJORITY
    13.5
    GE15
    62.8
    GE10
    34.9
    65.3
  • England North West
    Macclesfield
    CON
    HOLD
    David
    Rutley
    2 terms
    SWING
    1.6CON
    MAJORITY
    29.9
    GE15
    69.3
    GE10
    50
    66.8
  • England South East
    Maidenhead
    CON
    HOLD
    Theresa
    May
    5 terms
    SWING
    0.8LAB
    MAJORITY
    54
    GE15
    72.6
    GE10
    59.5
    74.2
  • England South East
    Maidstone & The Weald
    CON
    HOLD
    Helen
    Grant
    2 terms
    SWING
    4.5CON
    MAJORITY
    21.4
    GE15
    68.3
    GE10
    48
    69.6
  • England North West
    Makerfield
    LAB
    HOLD
    Yvonne
    Fovargue
    2 terms
    SWING
    0LAB
    MAJORITY
    29.4
    GE15
    60.2
    GE10
    47.3
    59.7
  • England East
    Maldon
    CON
    HOLD
    John
    Whittingdale
    6 terms
    SWING
    4.4CON
    MAJORITY
    45.9
    GE15
    69.2
    GE10
    59.8
    70.5
  • England North West
    Manchester Central
    LAB
    HOLD
    Lucy
    Powell
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    3.4LAB
    MAJORITY
    47.7
    GE15
    52.7
    GE12
    18.2
    GE10
    52.7
    45.6
  • England North West
    Manchester Gorton
    LAB
    HOLD
    Vacant
    TBD
    terms
    SWING
    5LAB
    MAJORITY
    57.3
    GE15
    57.6
    GE10
    50.1
    51.7
  • England North West
    Manchester Withington
    LAB
    GAIN
    Jeff
    Smith
    1 term
    SWING
    17LAB
    MAJORITY
    29.8
    GE15
    67.5
    GE10
    44.7
    61.4
  • England East Midlands
    Mansfield
    LAB
    HOLD
    Alan
    Meale
    7 terms
    SWING
    0.6CON
    MAJORITY
    11.3
    GE15
    60.9
    GE10
    38.7
    60.7
  • England South East
    Meon Valley
    CON
    HOLD
    George
    Hollingbery
    2 terms
    SWING
    3.6UKI
    MAJORITY
    46.2
    GE15
    71.1
    GE10
    56.2
    73
  • England West Midlands
    Meriden
    CON
    HOLD
    Caroline
    Spelman
    5 terms
    SWING
    2.3CON
    MAJORITY
    35.7
    GE15
    64.9
    GE10
    51.7
    63.9
  • Wales
    Merthyr Tydfil & Rhymney
    LAB
    HOLD
    Gerald
    Jones
    1 term
    SWING
    2.9LAB
    MAJORITY
    35.2
    GE15
    53
    GE10
    43.7
    59.3
  • England North East
    Middlesbrough
    LAB
    HOLD
    Andy
    McDonald
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    2UKI
    MAJORITY
    38.1
    GE15
    52.9
    GE12
    25.9
    GE10
    45.9
    51.9
  • England North East
    Middlesbrough South & East Cleveland
    LAB
    HOLD
    Tom
    Blenkinsop
    2 terms
    SWING
    0.7LAB
    MAJORITY
    5
    GE15
    64.2
    GE10
    39.3
    64.1
  • Scotland
    Midlothian
    SNP
    GAIN
    Owen
    Thompson
    1 term
    SWING
    23.4SNP
    MAJORITY
    20.4
    GE15
    71.2
    GE10
    47
    64.6
  • England South East
    Milton Keynes North
    CON
    HOLD
    Mark
    Lancaster
    3 terms
    SWING
    0.2CON
    MAJORITY
    16.9
    GE15
    66.4
    GE10
    43.5
    65.5
  • England South East
    Milton Keynes South
    CON
    HOLD
    Iain
    Stewart
    2 terms
    SWING
    2.7CON
    MAJORITY
    14.7
    GE15
    65.8
    GE10
    41.6
    64.3
  • England London
    Mitcham & Morden
    LAB
    HOLD
    Siobhain
    McDonagh
    5 terms
    SWING
    3.1LAB
    MAJORITY
    37.5
    GE15
    66
    GE10
    56.5
    67.6
  • England South East
    Mole Valley
    CON
    HOLD
    Paul
    Beresford
    6 terms
    SWING
    8.7CON
    MAJORITY
    46.1
    GE15
    74.2
    GE10
    57.6
    75.8
  • Wales
    Monmouth
    CON
    HOLD
    David
    Davies
    3 terms
    SWING
    0.4LAB
    MAJORITY
    23.1
    GE15
    76
    GE10
    48.3
    72.7
  • Wales
    Montgomeryshire
    CON
    HOLD
    Glyn
    Davies
    2 terms
    SWING
    6.2CON
    MAJORITY
    15.8
    GE15
    69.6
    GE10
    41.3
    69.9
  • Scotland
    Moray
    SNP
    HOLD
    Angus
    Robertson
    4 terms
    SWING
    2.4SNP
    MAJORITY
    18.4
    GE15
    68.7
    GE10
    39.7
    62.3
  • England North West
    Morecambe & Lunesdale
    CON
    HOLD
    David
    Morris
    2 terms
    SWING
    4.3CON
    MAJORITY
    10.6
    GE15
    65
    GE10
    41.5
    63.1
  • England Yorkshire & Humberside
    Morley & Outwood
    CON
    GAIN
    Andrea
    Jenkyns
    1 term
    SWING
    1.6LAB
    MAJORITY
    0.9
    GE15
    63.3
    GE10
    37.6
    65.6
  • Scotland
    Motherwell & Wishaw
    SNP
    GAIN
    Marion
    Fellows
    1 term
    SWING
    33.9SNP
    MAJORITY
    24.6
    GE15
    68.6
    GE10
    61.1
    58.9
  • Scotland
    Na h-Eileanan an Iar (Western Isles)
    SNP
    HOLD
    Angus
    MacNeil
    3 terms
    SWING
    6.5SNP
    MAJORITY
    25.7
    GE15
    73.3
    GE10
    45.7
    68.1
  • Wales
    Neath
    LAB
    HOLD
    Christina
    Rees
    1 term
    SWING
    0.3LAB
    MAJORITY
    25.7
    GE15
    66.2
    GE10
    46.3
    65.7
  • England South East
    New Forest East
    CON
    HOLD
    Julian
    Lewis
    5 terms
    SWING
    11.2CON
    MAJORITY
    38.8
    GE15
    68
    GE10
    52.9
    69.1
  • England South East
    New Forest West
    CON
    HOLD
    Desmond
    Swayne
    5 terms
    SWING
    4.8CON
    MAJORITY
    43.5
    GE15
    69.2
    GE10
    58.8
    70.1
  • England East Midlands
    Newark
    CON
    HOLD
    Robert
    Jenrick
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    1.9LAB
    MAJORITY
    35.3
    GE15
    70.9
    GE14
    52.8
    GE10
    53.9
    71.7
  • England South East
    Newbury
    CON
    HOLD
    Richard
    Benyon
    3 terms
    SWING
    12.6UKI
    MAJORITY
    25.1
    GE15
    72.1
    GE10
    56.4
    74.3
  • England North East
    Newcastle upon Tyne Central
    LAB
    HOLD
    Chi
    Onwurah
    2 terms
    SWING
    4.8LAB
    MAJORITY
    36.1
    GE15
    57.5
    GE10
    45
    53.7
  • England North East
    Newcastle upon Tyne East
    LAB
    HOLD
    Nick
    Brown
    8 terms
    SWING
    1.4LAB
    MAJORITY
    31.9
    GE15
    52.9
    GE10
    45
    57.3
  • England North East
    Newcastle upon Tyne North
    LAB
    HOLD
    Catherine
    McKinnell
    2 terms
    SWING
    0.1CON
    MAJORITY
    22.6
    GE15
    66.7
    GE10
    40.9
    64.2
  • England West Midlands
    Newcastle-under-Lyme
    LAB
    HOLD
    Paul
    Farrelly
    4 terms
    SWING
    1.5LAB
    MAJORITY
    1.5
    GE15
    62.6
    GE10
    38
    72.7
  • Wales
    Newport East
    LAB
    HOLD
    Jessica
    Morden
    3 terms
    SWING
    3.7CON
    MAJORITY
    13.4
    GE15
    62.7
    GE10
    37
    63.7
  • Wales
    Newport West
    LAB
    HOLD
    Paul
    Flynn
    7 terms
    SWING
    0.1CON
    MAJORITY
    8.7
    GE15
    64.9
    GE10
    41.3
    64.6
  • Northern Ireland
    Newry & Armagh
    sfn
    HOLD
    Mickey
    Brady
    2 terms
    SWING
    7.2UUP
    MAJORITY
    8.4
    GE15
    64.2
    GE10
    42
    61
  • England South West
    Newton Abbot
    CON
    HOLD
    Anne
    Morris
    2 terms
    SWING
    11.2CON
    MAJORITY
    23.4
    GE15
    69
    GE10
    43
    70.2
  • England East
    Norfolk (Mid)
    CON
    HOLD
    George
    Freeman
    2 terms
    SWING
    5.4CON
    MAJORITY
    33.1
    GE15
    67.8
    GE10
    49.5
    68.8
  • England East
    Norfolk North
    ldt
    HOLD
    Norman
    Lamb
    4 terms
    SWING
    7.6CON
    MAJORITY
    8.2
    GE15
    71.7
    GE10
    55.5
    73.7
  • England East
    Norfolk North West
    CON
    HOLD
    Henry
    Bellingham
    7 terms
    SWING
    3.8LAB
    MAJORITY
    29.4
    GE15
    65.4
    GE10
    54.2
    65.7
  • England East
    Norfolk South
    CON
    HOLD
    Richard
    Bacon
    4 terms
    SWING
    0.1CON
    MAJORITY
    35.9
    GE15
    72.4
    GE10
    49.3
    72.5
  • England East
    Norfolk South West
    CON
    HOLD
    Elizabeth
    Truss
    2 terms
    SWING
    7.2UKI
    MAJORITY
    27.7
    GE15
    65.1
    GE10
    48.3
    67
  • England Yorkshire & Humberside
    Normanton, Pontefract & Castleford
    LAB
    HOLD
    Yvette
    Cooper
    5 terms
    SWING
    0CON
    MAJORITY
    23.7
    GE15
    56.2
    GE10
    48.2
    56.7
  • Northern Ireland
    North Down
    ind
    HOLD
    Sylvia
    Hermon
    4 terms
    SWING
    0IND
    MAJORITY
    25.6
    GE15
    56
    GE10
    55.3
  • England East Midlands
    Northampton North
    CON
    HOLD
    Michael
    Ellis
    2 terms
    SWING
    1.7CON
    MAJORITY
    8.2
    GE15
    66.6
    GE10
    34.1
    65.9
  • England East Midlands
    Northampton South
    CON
    HOLD
    David
    Mackintosh
    1 term
    SWING
    2.9CON
    MAJORITY
    9.8
    GE15
    63.4
    GE10
    40.8
    62.6
  • England East Midlands
    Northamptonshire South
    CON
    HOLD
    Andrea
    Leadsom
    2 terms
    SWING
    2.8LAB
    MAJORITY
    43.4
    GE15
    71.1
    GE10
    55.2
    74
  • England East
    Norwich North
    CON
    HOLD
    Chloe
    Smith
    3 terms
    SWING
    0.6CON
    MAJORITY
    10.2
    GE15
    66.9
    GE10
    40.6
    66.6
  • England East
    Norwich South
    LAB
    GAIN
    Clive
    Lewis
    1 term
    SWING
    5LAB
    MAJORITY
    15.8
    GE15
    64.7
    GE10
    29.4
    65.2
  • England East Midlands
    Nottingham East
    LAB
    HOLD
    Chris
    Leslie
    4 terms
    SWING
    6.1CON
    MAJORITY
    33.8
    GE15
    58.2
    GE10
    45.4
    57.2
  • England East Midlands
    Nottingham North
    LAB
    HOLD
    Graham
    Allen
    7 terms
    SWING
    4.9LAB
    MAJORITY
    33.6
    GE15
    53.6
    GE10
    48.6
    54.9
  • England East Midlands
    Nottingham South
    LAB
    HOLD
    Lilian
    Greenwood
    2 terms
    SWING
    5.8LAB
    MAJORITY
    16
    GE15
    63
    GE10
    37.3
    61.2
  • England West Midlands
    Nuneaton
    CON
    HOLD
    Marcus
    Jones
    2 terms
    SWING
    3LAB
    MAJORITY
    10.7
    GE15
    67.2
    GE10
    41.5
    66.4
  • Scotland
    Ochil & South Perthshire
    SNP
    GAIN
    Tasmina
    Ahmed-Sheikh
    1 term
    SWING
    4.4SNP
    MAJORITY
    17.6
    GE15
    74.8
    GE10
    37.9
    67.6
  • Wales
    Ogmore
    LAB
    HOLD
    Chris
    Elmore
    1 term (2016 By-election)
    SWING
    ?LAB
    MAJORITY
    36.4
    GE16
    42.8
    GE15
    63.7
    GE10
    53.8
    62.7
  • England London
    Old Bexley & Sidcup
    CON
    HOLD
    James
    Brokenshire
    3 terms
    SWING
    0.5LAB
    MAJORITY
    33.8
    GE15
    70.8
    GE10
    54.1
    70.4
  • England North West
    Oldham East & Saddleworth
    LAB
    HOLD
    Debbie
    Abrahams
    2 terms (1 By-election)
    SWING
    4LAB
    MAJORITY
    13.5
    GE15
    61.8
    GE11
    48
    GE10
    31.9
    62.2
  • England North West
    Oldham West & Royton
    LAB
    HOLD
    Jim
    McMahon
    1 term (2015 By-election)
    SWING
    2.3LAB
    MAJORITY
    38.7