StatJam.uk

UK Parliamentary constituencies

A dynamic guide to which Members of Parliament sit where

Alphabetically by constituency

Filter to show by status of seat

And/or by MPs per party

And/or by gender, age or endurance

And/or by region

Select one or more filters to adjust results dynamically.
Note that due to hierarchal logic selecting more than one party or region will produce no results.
    All figures in results are a rounded-up percentage except for terms served and years of election.
    Adjusted number of results:
    650

    No results could be found matching the criteria.

  • Wales
    Aberavon
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Kinnock
    3 terms
    SWING
    ___CON
    MAJORITY
    33.2
    16.8
    GE19
    62.3
    GE17
    66.7
    GE15
    63.3
    GE10
    61
  • Wales
    Aberconwy
    CON
    GAIN*
    Robin
    Millar
    *Seat was held independently
    from September 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    6.4
    4.4
    GE19
    71.3
    GE17
    71
    GE15
    66.2
    GE10
    67.6
  • Scotland
    Aberdeen North
    SNP
    HOLD
    Kirsty
    Blackman
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    33.9
    22.7
    GE19
    59.9
    GE17
    59.2
    GE15
    64.9
    GE10
    59
  • Scotland
    Aberdeen South
    SNP
    GAIN
    Stephen
    Flynn
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.8
    1.9
    GE19
    69.4
    GE17
    68.6
    GE15
    71.3
    GE10
    67.8
  • Scotland
    Aberdeenshire West & Kincardine
    CON
    HOLD
    Andrew
    Bowie
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.6
    13.8
    GE19
    73.4
    GE17
    71.2
    GE15
    75.2
    GE10
    68.7
  • Scotland
    Airdrie & Shotts
    SNP
    HOLD
    Neil
    Gray
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    13.1
    12.6
    GE19
    62.1
    GE17
    59.2
    GE15
    66.4
    GE10
    57.9
  • England South East
    Aldershot
    CON
    HOLD
    Leo
    Docherty
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.9
    11.4
    GE19
    66
    GE17
    64.2
    GE15
    63.8
    GE10
    66
  • England West Midlands
    Aldridge-Brownhills
    CON
    HOLD
    Wendy
    Morton
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    50.4
    14.8
    GE19
    65.4
    GE17
    67.5
    GE15
    65.8
    GE10
    66.5
  • England North West
    Altrincham & Sale West
    CON
    HOLD
    Graham
    Brady
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.2
    1
    GE19
    74.9
    GE17
    72.1
    GE15
    70.2
    GE10
    69.3
  • Wales
    Alyn & Deeside
    LAB
    HOLD
    Mark
    Tami
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.5
    11.2
    GE19
    68.5
    GE17
    71
    GE15
    66.6
    GE10
    67.8
  • England East Midlands
    Amber Valley
    CON
    HOLD
    Nigel
    Mills
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    37.1
    19
    GE19
    65.1
    GE17
    67.4
    GE15
    65.1
    GE10
    66.1
  • Scotland
    Angus
    SNP
    GAIN
    Dave
    Doogan
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.7
    2.1
    GE19
    67.5
    GE17
    63
    GE15
    67.6
    GE10
    60.8
  • Northern Ireland
    Antrim East
    DUP
    HOLD
    Sammy
    Wilson
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18
    23.7
    GE19
    57.5
    GE17
    61
    GE15
    53.3
    GE10
    50.9
  • Northern Ireland
    Antrim North
    DUP
    HOLD
    Ian
    Paisley
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.9
    13.7
    GE19
    57.1
    GE17
    64.1
    GE15
    55.2
    GE10
    58.1
  • Northern Ireland
    Antrim South
    DUP
    HOLD
    Paul
    Girvan
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    6.3
    1.1
    GE19
    59.9
    GE17
    63.3
    GE15
    54.2
    GE10
    54.2
  • Wales
    Arfon
    PCU
    HOLD
    Hywel
    Williams
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.6
    9.3
    GE19
    68.9
    GE17
    68.2
    GE15
    66.3
    GE10
    63.3
  • Scotland
    Argyll & Bute
    SNP
    HOLD
    Brendan
    O'Hara
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.6
    5.8
    GE19
    72.2
    GE17
    71.5
    GE15
    75.3
    GE10
    67.7
  • England South East
    Arundel & South Downs
    CON
    HOLD
    Andrew
    Griffith
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.7
    3
    GE19
    75.1
    GE17
    74.6
    GE15
    73.1
    GE10
    73.4
  • England East Midlands
    Ashfield
    CON
    GAIN
    Lee
    Anderson
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.7
    10.8
    GE19
    62.6
    GE17
    64
    GE15
    61.5
    GE10
    62.7
  • England South East
    Ashford
    CON
    HOLD
    Damian
    Green
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.1
    10.9
    GE19
    67.1
    GE17
    68.5
    GE15
    67.3
    GE10
    68.5
  • England North West
    Ashton-under-Lyne
    LAB
    HOLD
    Angela
    Rayner
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.1
    17.3
    GE19
    56.3
    GE17
    58.8
    GE15
    57.5
    GE10
    57.2
  • England South East
    Aylesbury
    CON
    HOLD
    Rob
    Butler
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.6
    3.6
    GE19
    69.9
    GE17
    71
    GE15
    69
    GE10
    68.2
  • Scotland
    Ayr, Carrick & Cumnock
    SNP
    GAIN
    Allan
    Dorans
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5
    1
    GE19
    64.7
    GE17
    64.9
    GE15
    71.5
    GE10
    63.2
  • Scotland
    Ayrshire Central
    SNP
    HOLD
    Philippa
    Whitford
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.4
    8.6
    GE19
    66.7
    GE17
    65.3
    GE15
    72.6
    GE10
    64.7
  • Scotland
    Ayrshire North & Arran
    SNP
    HOLD
    Patricia
    Gibson
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.7
    10
    GE19
    65.5
    GE17
    64.8
    GE15
    71.1
    GE10
    62.7
  • England South East
    Banbury
    CON
    HOLD
    Victoria
    Prentis
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26.7
    6.6
    GE19
    69.8
    GE17
    73.5
    GE15
    65.6
    GE10
    67.4
  • Scotland
    Banff & Buchan
    CON
    HOLD
    David
    Duguid
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.7
    0.8
    GE19
    63.4
    GE17
    61.6
    GE15
    66.5
    GE10
    60.4
  • England London
    Barking
    LAB
    HOLD
    Margaret
    Hodge
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.7
    10.6
    GE19
    57.1
    GE17
    61.9
    GE15
    58.1
    GE10
    60
  • England Yorkshire & Humberside
    Barnsley Central
    LAB
    HOLD
    Dan
    Jarvis
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.7
    30.1
    GE19
    56.5
    GE17
    60.6
    GE15
    56.7
    BY11
    36.5
    GE10
    57.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Barnsley East
    LAB
    HOLD
    Stephanie
    Peacock
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.4
    24.1
    GE19
    54.8
    GE17
    58.6
    GE15
    55.7
    GE10
    56.8
  • England North West
    Barrow & Furness
    CON
    GAIN
    Simon
    Fell
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    12.6
    12.1
    GE19
    65.6
    GE17
    68.5
    GE15
    63.3
    GE10
    64.3
  • England East
    Basildon & Billericay
    CON
    HOLD
    John
    Baron
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    46.3
    16.5
    GE19
    63.1
    GE17
    65
    GE15
    62.9
    GE10
    63.7
  • England East
    Basildon South & Thurrock East
    CON
    HOLD
    Stephen
    Metcalfe
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    44
    19.6
    GE19
    60.8
    GE17
    64.4
    GE15
    62.3
    GE10
    63.2
  • England South East
    Basingstoke
    CON
    HOLD
    Maria
    Miller
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26
    9.1
    GE19
    66
    GE17
    68.3
    GE15
    66.6
    GE10
    67.1
  • England East Midlands
    Bassetlaw
    CON
    GAIN
    Brendan
    Clarke-Smith
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    27.5
    18.2
    GE19
    63.5
    GE17
    66.5
    GE15
    63.6
    GE10
    65.4
  • England South West
    Bath
    LDT
    HOLD
    Wera
    Hobhouse
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23.6
    12.1
    GE19
    77.2
    GE17
    74.3
    GE15
    77.5
    GE10
    70.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Batley & Spen
    LAB*
    HOLD
    Tracy
    Brabin
    3 terms (including 2016 By-election); *Co-Op
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    6.7
    10
    GE19
    66.5
    GE17
    67.1
    BY16
    25.6
    GE15
    64.4
    GE10
    67.2
  • England London
    Battersea
    LAB
    HOLD
    Marsha
    de Cordova
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.4
    5
    GE19
    75.6
    GE17
    71
    GE15
    67
    GE10
    66
  • England South East
    Beaconsfield
    CON
    GAIN*
    Joy
    Morrissey
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    27.1
    16.8
    GE19
    74.5
    GE17
    72.3
    GE15
    71.1
    GE10
    70.4
  • England London
    Beckenham
    CON
    HOLD
    Bob
    Stewart
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.2
    0.8
    GE19
    73.6
    GE17
    76
    GE15
    72.4
    GE10
    72.5
  • England East
    Bedford
    LAB
    HOLD
    Mohammad
    Yasin
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.3
    1.3
    GE19
    66.1
    GE17
    67.5
    GE15
    66.5
    GE10
    66.7
  • England East
    Bedfordshire (Mid-)
    CON
    HOLD
    Nadine
    Dorries
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    38.1
    4.8
    GE19
    73.7
    GE17
    76.7
    GE15
    71.6
    GE10
    73
  • England East
    Bedfordshire North East
    CON
    GAIN*
    Richard
    Fuller
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    37.3
    4.9
    GE19
    71.7
    GE17
    73.8
    GE15
    70.2
    GE10
    71.7
  • England East
    Bedfordshire South West
    CON
    HOLD
    Andrew
    Selous
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.8
    9.3
    GE19
    66.7
    GE17
    69.8
    GE15
    64.4
    GE10
    67
  • Northern Ireland
    Belfast East
    DUP
    HOLD
    Gavin
    Robinson
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.3
    15.5
    GE19
    64.1
    GE17
    67.5
    GE15
    62.8
    GE10
    58.7
  • Northern Ireland
    Belfast North
    SFN
    GAIN
    John
    Finucane
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4
    0.5
    GE19
    67.9
    GE17
    67.6
    GE15
    59.2
    GE10
    56.9
  • Northern Ireland
    Belfast South
    SDL
    GAIN
    Claire
    Hanna
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.5
    27.9
    GE19
    67.7
    GE17
    66.1
    GE15
    60
    GE10
    57.7
  • Northern Ireland
    Belfast West
    SFN
    HOLD
    Paul
    Maskey
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    37.8
    15.6
    GE19
    59.1
    GE17
    65.4
    GE15
    56.3
    2011
    37.5
    GE10
    55
  • England London
    Bermondsey & Old Southwark
    LAB
    HOLD
    Neil
    Coyle
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    27.5
    5.4
    GE19
    62.8
    GE17
    67.2
    GE15
    63.8
    GE10
    58.2
  • England North East
    Berwick-upon-Tweed
    CON
    HOLD
    Anne-Marie
    Trevelyan
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    35.3
    7.4
    GE19
    70.3
    GE17
    71.8
    GE15
    69.6
    GE10
    52.5
  • Scotland
    Berwickshire, Roxburgh & Selkirk
    CON
    HOLD
    John
    Lamont
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.6
    11.5
    GE19
    71.3
    GE17
    71.5
    GE15
    74.2
    GE10
    87.1
  • England London
    Bethnal Green & Bow
    LAB
    HOLD
    Rushanara
    Ali
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    61.9
    2.7
    GE19
    68.7
    GE17
    69.9
    GE15
    63.9
    GE10
    64.1
  • England Yorkshire & Humberside
    Beverley & Holderness
    CON
    HOLD
    Graham
    Stuart
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    38.2
    12.9
    GE19
    67.2
    GE17
    69
    GE15
    65.2
    GE10
    67.4
  • England South East
    Bexhill & Battle
    CON
    HOLD
    Huw
    Merriman
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    44.1
    6.8
    GE19
    72.1
    GE17
    73.3
    GE15
    70.1
    GE10
    67.9
  • England London
    Bexleyheath & Crayford
    CON
    HOLD
    David
    Evennett
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.3
    10.3
    GE19
    66.1
    GE17
    69.2
    GE15
    67.4
    GE10
    67.6
  • England North West
    Birkenhead
    LAB
    GAIN*
    Mick
    Whitley
    *Seat was held independently
    from Aug 2018 to Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    41.8
    16.6
    GE19
    66.4
    GE17
    67.7
    GE15
    62.7
    GE10
    57.7
  • England West Midlands
    Birmingham Edgbaston
    LAB
    HOLD
    Preet
    Gill
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    13.2
    2.7
    GE19
    61.5
    GE17
    64.1
    GE15
    63
    GE10
    61.5
  • England West Midlands
    Birmingham Erdington
    LAB
    HOLD
    Jack
    Dromey
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10.2
    9.4
    GE19
    53.3
    GE17
    57.2
    GE15
    53.3
    GE10
    54.2
  • England West Midlands
    Birmingham Hall Green
    LAB
    HOLD
    Tahir
    Ali
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    53.9
    8.6
    GE19
    65.9
    GE17
    69.4
    GE15
    61.6
    GE10
    65
  • England West Midlands
    Birmingham Hodge Hill
    LAB
    HOLD
    Liam
    Byrne
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    63.7
    3.2
    GE19
    57.5
    GE17
    61.3
    GE15
    54.5
    GE10
    57.9
  • England West Midlands
    Birmingham Ladywood
    LAB
    HOLD
    Shabana
    Mahmood
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    67.9
    1.6
    GE19
    56.2
    GE17
    59
    GE15
    52.7
    GE10
    49.8
  • England West Midlands
    Birmingham Northfield
    CON
    GAIN
    Gary
    Sambrook
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.8
    6.7
    GE19
    58.5
    GE17
    61.3
    GE15
    59.4
    GE10
    59.2
  • England West Midlands
    Birmingham Perry Barr
    LAB
    HOLD
    Khalid
    Mahmood
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.3
    5.3
    GE19
    58.5
    GE17
    63.1
    GE15
    59
    GE10
    60.1
  • England West Midlands
    Birmingham Selly Oak
    LAB
    HOLD
    Steve
    McCabe
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    25.1
    5.9
    GE19
    59.8
    GE17
    65.9
    GE15
    60.3
    GE10
    62.8
  • England West Midlands
    Birmingham Yardley
    LAB
    HOLD
    Jess
    Phillips
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    25
    12.2
    GE19
    57.1
    GE17
    61.3
    GE15
    57.3
    GE10
    57.3
  • England North East
    Bishop Auckland
    CON
    GAIN
    Dehenna
    Davison
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.8
    16.6
    GE19
    65.7
    GE17
    64.1
    GE15
    59.6
    GE10
    60.8
  • England North West
    Blackburn
    LAB
    HOLD
    Kate
    Hollern
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.9
    2
    GE19
    62.8
    GE17
    67.2
    GE15
    60.1
    GE10
    67.1
  • England North West
    Blackley & Broughton
    LAB
    HOLD
    Graham
    Stringer
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    37.3
    11.6
    GE19
    52.6
    GE17
    56.1
    GE15
    51.6
    GE10
    50.5
  • England North West
    Blackpool North & Cleveleys
    CON
    HOLD
    Paul
    Maynard
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    22.1
    17.2
    GE19
    60.9
    GE17
    64.1
    GE15
    63.1
    GE10
    60
  • England North West
    Blackpool South
    CON
    GAIN
    Scott
    Benton
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.3
    4.1
    GE19
    56.8
    GE17
    59.8
    GE15
    56.5
    GE10
    56.3
  • Wales
    Blaenau Gwent
    LAB
    HOLD
    Nick
    Smith
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.6
    8.2
    GE19
    59.6
    GE17
    63
    GE15
    61.7
    GE10
    62.6
  • England North East
    Blaydon
    LAB
    HOLD
    Liz
    Twist
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    12.1
    15.9
    GE19
    67.3
    GE17
    70.2
    GE15
    66.4
    GE10
    67.7
  • England North East
    Blyth Valley
    CON
    GAIN
    Ian
    Levy
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.8
    18.6
    GE19
    63.4
    GE17
    67.1
    GE15
    60.1
    GE10
    62.6
  • England South East
    Bognor Regis & Littlehampton
    CON
    HOLD
    Nick
    Gibb
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    43.9
    9.8
    GE19
    66.1
    GE17
    67.7
    GE15
    64.5
    GE10
    66.7
  • England East Midlands
    Bolsover
    CON
    GAIN
    Mark
    Fletcher
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.5
    0.1
    GE19
    61.1
    GE17
    63.3
    GE15
    61.1
    GE10
    60.9
  • England North West
    Bolton North East
    CON
    GAIN
    Mark
    Logan
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.9
    7.5
    GE19
    64.5
    GE17
    67.2
    GE15
    63.6
    GE10
    65.3
  • England North West
    Bolton South East
    LAB
    HOLD
    Yasmin
    Qureshi
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18.7
    12.3
    GE19
    58.7
    GE17
    61.4
    GE15
    58.5
    GE10
    57.7
  • England North West
    Bolton West
    CON
    HOLD
    Chris
    Green
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18
    16.2
    GE19
    67.4
    GE17
    70.1
    GE15
    66.8
    GE10
    67.2
  • England North West
    Bootle
    LAB
    HOLD
    Peter
    Dowd
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    70.2
    1.8
    GE19
    65.7
    GE17
    69.2
    GE15
    64.4
    GE10
    59
  • England East Midlands
    Boston & Skegness
    CON
    HOLD
    Matt
    Warman
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    61.5
    22.9
    GE19
    60.2
    GE17
    62.7
    GE15
    63.9
    GE10
    65.3
  • England East Midlands
    Bosworth
    CON
    HOLD
    Luke
    Evans
    9 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    46.6
    14
    GE19
    69.2
    GE17
    69.6
    GE15
    67
    GE10
    70.6
  • England South West
    Bournemouth East
    CON
    HOLD
    Tobias
    Ellwood
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.9
    1.6
    GE19
    66.5
    GE17
    65.2
    GE15
    62.6
    GE10
    62.3
  • England South West
    Bournemouth West
    CON
    HOLD
    Conor
    Burns
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    22.1
    4.8
    GE19
    62
    GE17
    60.8
    GE15
    58
    GE10
    58.4
  • England South East
    Bracknell
    CON
    GAIN*
    James
    Sunderland
    *Seat held by Liberal Democrats from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.5
    7.8
    GE19
    68.6
    GE17
    70.6
    GE15
    65.3
    GE10
    68.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford East
    LAB
    HOLD
    Imran
    Hussain
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    41.1
    3.9
    GE19
    60.4
    GE17
    64.8
    GE15
    62.6
    GE10
    63.9
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford South
    LAB
    HOLD
    Judith
    Cummins
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.9
    10.4
    GE19
    57.6
    GE17
    60.6
    GE15
    59.1
    GE10
    60.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Bradford West
    LAB
    HOLD
    Naz
    Shah
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    61
    12.9
    GE19
    62.6
    GE17
    67.4
    GE15
    63.6
    2012
    50
    GE10
    66.7
  • England East
    Braintree
    CON
    HOLD
    James
    Cleverly
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    48.8
    13.8
    GE19
    67.1
    GE17
    69.5
    GE15
    68.4
    GE10
    70
  • Wales
    Brecon & Radnorshire
    CON
    GAIN
    Fay
    Jones
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.2
    4.5
    GE19
    74.5
    BY19
    59.7
    GE17
    76.9
    GE15
    73.8
    GE10
    72.5
  • England London
    Brent Central
    LAB
    HOLD
    Dawn
    Butler
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.5
    11.1
    GE19
    58.3
    GE17
    65
    GE15
    61.1
    GE10
    62.2
  • England London
    Brent North
    LAB
    HOLD
    Barry
    Gardiner
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    15.6
    14.6
    GE19
    61.9
    GE17
    68.4
    GE15
    63.5
    GE10
    63.3
  • England London
    Brentford & Isleworth
    LAB
    HOLD
    Ruth
    Cadbury
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18
    1.8
    GE19
    68
    GE17
    72.4
    GE15
    67
    GE10
    65.9
  • England East
    Brentwood & Ongar
    CON
    HOLD
    Alex
    Burghart
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    54.9
    9.5
    GE19
    70.4
    GE17
    70.6
    GE15
    71.6
    GE10
    73.2
  • Wales
    Bridgend
    CON
    GAIN
    Jamie
    Wallis
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.8
    8.1
    GE19
    66.7
    GE17
    69.6
    GE15
    65.8
    GE10
    65.7
  • England South West
    Bridgwater & Somerset West
    CON
    HOLD
    Ian
    Liddell-Grainger
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.3
    15.8
    GE19
    67.6
    GE17
    65.3
    GE15
    67.6
    GE10
    66.5
  • England Yorkshire & Humberside
    Brigg & Goole
    CON
    HOLD
    Andrew
    Percy
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    50.6
    23.2
    GE19
    65.8
    GE17
    68.2
    GE15
    63.2
    GE10
    65.7
  • England South East
    Brighton Kemptown
    LAB
    HOLD
    Lloyd
    Russell-Moyle
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.6
    3.4
    GE19
    69.5
    GE17
    72.5
    GE15
    66.8
    GE10
    65.5
  • England South East
    Brighton Pavilion
    GRN
    HOLD
    Caroline
    Lucas
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.4
    8.9
    GE19
    73.4
    GE17
    76.4
    GE15
    71.4
    GE10
    70.7
  • England South West
    Bristol East
    LAB
    HOLD
    Kerry
    McCarthy
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    20.7
    5.7
    GE19
    70.6
    GE17
    60.7
    GE15
    64.2
    GE10
    65.4
  • England South West
    Bristol North West
    LAB
    HOLD
    Darren
    Jones
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10.2
    1.3
    GE19
    73.3
    GE17
    71.7
    GE15
    67.6
    GE10
    69.1
  • England South West
    Bristol South
    LAB
    HOLD
    Karin
    Smyth
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.8
    11.6
    GE19
    65.6
    GE17
    65.5
    GE15
    62
    GE10
    62.2
  • England South West
    Bristol West
    LAB
    HOLD
    Thangam
    Debbonaire
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    37.4
    14.7
    GE19
    76.1
    GE17
    77.1
    GE15
    72
    GE10
    67.3
  • England East
    Broadland
    CON
    HOLD
    Jerome
    Mayhew
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    38.4
    10.1
    GE19
    72.9
    GE17
    72.4
    GE15
    71.1
    GE10
    73.6
  • England London
    Bromley & Chislehurst
    CON
    HOLD
    Bob
    Neill
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23.9
    3.3
    GE19
    68.3
    GE17
    71.6
    GE15
    67.3
    GE10
    67.8
  • England West Midlands
    Bromsgrove
    CON
    HOLD
    Sajid
    Javid
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.6
    11.9
    GE19
    72.3
    GE17
    73.7
    GE15
    71.2
    GE10
    71.1
  • England East
    Broxbourne
    CON
    HOLD
    Charles
    Walker
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.4
    9.1
    GE19
    63.8
    GE17
    64.6
    GE15
    63.1
    GE10
    64.2
  • England East Midlands
    Broxtowe
    CON
    GAIN
    Darren
    Henry
    *Seat was held independently/ by Change UK/IGC from Feb-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.6
    8.1
    GE19
    75.8
    GE17
    75
    GE15
    74.4
    GE10
    75.3
  • England South East
    Buckingham
    CON
    GAIN
    Greg
    Smith
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.2
    16.8
    GE19
    76.3
    GE17
    66.2
    GE15
    69.3
    GE10
    66
  • England North West
    Burnley
    CON
    GAIN
    Antony
    Higginbotham
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.4
    12.3
    GE19
    60.6
    GE17
    62.2
    GE15
    61.6
    GE10
    63.7
  • England West Midlands
    Burton
    CON
    HOLD
    Kate
    Griffiths
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.8
    9.6
    GE19
    65
    GE17
    67.5
    GE15
    65.5
    GE10
    67.5
  • England North West
    Bury North
    CON
    GAIN
    James
    Daly
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.2
    8.9
    GE19
    68.1
    GE17
    70.9
    GE15
    66.9
    GE10
    67.9
  • England North West
    Bury South
    CON
    GAIN
    Christian
    Wakeford
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.8
    10.9
    GE19
    66.9
    GE17
    69.2
    GE15
    63.9
    GE10
    66.1
  • England East
    Bury St. Edmunds
    CON
    HOLD
    Jo
    Churchill
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.4
    10.7
    GE19
    69.1
    GE17
    70.8
    GE15
    69
    GE10
    69.9
  • Wales
    Caerphilly
    LAB
    HOLD
    Wayne
    David
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17
    12.3
    GE19
    63.5
    GE17
    64.1
    GE15
    64.2
    GE10
    63
  • Scotland
    Caithness, Sutherland & Easter Ross
    LDT
    HOLD
    Jamie
    Stone
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.6
    6
    GE19
    67
    GE17
    65.9
    GE15
    71.9
    GE10
    61.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Calder Valley
    CON
    HOLD
    Craig
    Whittaker
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10
    9
    GE19
    72.9
    GE17
    73.4
    GE15
    68.9
    GE10
    68.3
  • England London
    Camberwell & Peckham
    LAB
    HOLD
    Harriet
    Harman
    11 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    59.8
    6
    GE19
    63.4
    GE17
    67.1
    GE15
    64
    GE10
    60.1
  • England South West
    Camborne & Redruth
    CON
    HOLD
    George
    Eustice
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.2
    13.9
    GE19
    71.7
    GE17
    71.8
    GE15
    68.5
    GE10
    66.9
  • England East
    Cambridge
    LAB
    HOLD
    Daniel
    Zeichner
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18
    4.6
    GE19
    67.2
    GE17
    71.7
    GE15
    62.1
    GE10
    67.5
  • England East
    Cambridgeshire North East
    CON
    HOLD
    Steve
    Barclay
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    56.6
    18.5
    GE19
    63.3
    GE17
    63.1
    GE15
    62.4
    GE10
    71.5
  • England East
    Cambridgeshire North West
    CON
    HOLD
    Shailesh
    Vara
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.3
    12.2
    GE19
    68
    GE17
    68.6
    GE15
    66.6
    GE10
    66.1
  • England East
    Cambridgeshire South
    CON
    GAIN
    Anthony
    Browne
    *Seat was held independently
    from Feb-Oct 19, then by the Liberal Democrats until Nov 19
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.3
    20.3
    GE19
    76.7
    GE17
    76.2
    GE15
    73.1
    GE10
    75.3
  • England East
    Cambridgeshire South East
    CON
    HOLD
    Lucy
    Frazer
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.9
    7.7
    GE19
    74.2
    GE17
    73.2
    GE15
    70.4
    GE10
    69.8
  • England West Midlands
    Cannock Chase
    CON
    HOLD
    Amanda
    Milling
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.9
    25.4
    GE19
    61.9
    GE17
    64.2
    GE15
    63.2
    GE10
    61.7
  • England South East
    Canterbury
    LAB
    HOLD
    Rosie
    Duffield
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.1
    2.8
    GE19
    75
    GE17
    72.7
    GE15
    64
    GE10
    66.7
  • Wales
    Cardiff Central
    LAB
    HOLD
    Jo
    Stevens
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    41.1
    1.5
    GE19
    65.3
    GE17
    68.1
    GE15
    67.3
    GE10
    59.5
  • Wales
    Cardiff North
    LAB
    HOLD
    Anna
    McMorrin
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    13.3
    5.3
    GE19
    77
    GE17
    77.4
    GE15
    76.1
    GE10
    73.1
  • Wales
    Cardiff South & Penarth
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Doughty
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    25.1
    4.2
    GE19
    64.2
    GE17
    66.3
    GE15
    61.6
    2012
    25.7
    GE10
    60.8
  • Wales
    Cardiff West
    LAB
    HOLD
    Kevin
    Brennan
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23.8
    3.1
    GE19
    67.4
    GE17
    69.4
    GE15
    65.6
    GE10
    65.7
  • England North West
    Carlisle
    CON
    HOLD
    John
    Stevenson
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    19.4
    13.4
    GE19
    65.9
    GE17
    69.1
    GE15
    64.7
    GE10
    65.3
  • Wales
    Carmarthen East & Dinefwr
    PCU
    HOLD
    Jonathan
    Edwards
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.4
    5.1
    GE19
    71.4
    GE17
    73.3
    GE15
    70.7
    GE10
    73.3
  • Wales
    Carmarthen West & South Pembrokeshire
    CON
    HOLD
    Simon
    Hart
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18.4
    11.1
    GE19
    71.8
    GE17
    72.1
    GE15
    69.9
    GE10
    70.3
  • England London
    Carshalton & Wallington
    CON
    GAIN
    Elliot
    Colburn
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.3
    1.4
    GE19
    67.3
    GE17
    71.6
    GE15
    68.1
    GE10
    69.7
  • England East
    Castle Point
    CON
    HOLD
    Rebecca
    Harris
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    60.1
    17.9
    GE19
    63.6
    GE17
    64.4
    GE15
    66.7
    GE10
    67.5
  • Wales
    Ceredigion
    PCU
    HOLD
    Ben
    Lake
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    15.8
    15.6
    GE19
    71.3
    GE17
    75.2
    GE15
    69
    GE10
    64.3
  • England East Midlands
    Charnwood
    CON
    HOLD
    Edward
    Argar
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.4
    10.8
    GE19
    69.6
    GE17
    70.7
    GE15
    67.6
    GE10
    72.4
  • England South East
    Chatham & Aylesford
    CON
    HOLD
    Tracey
    Crouch
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.8
    19.5
    GE19
    59.1
    GE17
    63.7
    GE15
    62.8
    GE10
    65.2
  • England North West
    Cheadle
    CON
    HOLD
    Mary
    Robinson
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.2
    4.1
    GE19
    74.9
    GE17
    75
    GE15
    72.5
    GE10
    74
  • England East
    Chelmsford
    CON
    HOLD
    Vicky
    Ford
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.8
    6.9
    GE19
    71
    GE17
    70.2
    GE15
    68.5
    GE10
    70.7
  • England London
    Chelsea & Fulham
    CON
    HOLD
    Greg
    Hands
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    24
    4.6
    GE19
    69.8
    GE17
    66.1
    GE15
    63.4
    GE10
    61.1
  • England South West
    Cheltenham
    CON
    HOLD
    Alex
    Chalk
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.7
    2.8
    GE19
    73.2
    GE17
    72.3
    GE15
    69.5
    GE10
    67.3
  • England South East
    Chesham & Amersham
    CON
    HOLD
    Cheryl
    Gillan
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.1
    11
    GE19
    76.8
    GE17
    77.1
    GE15
    72.7
    GE10
    75.1
  • England North West
    Chester (City of)
    LAB
    HOLD
    Chris
    Matheson
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.3
    5
    GE19
    71.7
    GE17
    77.4
    GE15
    70.8
    GE10
    67.3
  • England East Midlands
    Chesterfield
    LAB
    HOLD
    Toby
    Perkins
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.2
    16.8
    GE19
    63.6
    GE17
    66.5
    GE15
    63.2
    GE10
    64.3
  • England South East
    Chichester
    CON
    HOLD
    Gillian
    Keegan
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    35.1
    2.6
    GE19
    71.6
    GE17
    70.5
    GE15
    68.4
    GE10
    70
  • England London
    Chingford & Woodford Green
    CON
    HOLD
    Iain
    Duncan Smith
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.6
    2.6
    GE19
    74.1
    GE17
    71.1
    GE15
    65.7
    GE10
    67.2
  • England South West
    Chippenham
    CON
    HOLD
    Michelle
    Donelan
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    19.8
    9.3
    GE19
    73.9
    GE17
    74.8
    GE15
    74.6
    GE10
    72.9
  • England London
    Chipping Barnet
    CON
    HOLD
    Theresa
    Villiers
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.1
    1.5
    GE19
    72
    GE17
    72
    GE15
    68.1
    GE10
    67.7
  • England North West
    Chorley
    SPK
    GAIN*
    Lindsay
    Hoyle
    7 terms (*1 term as Speaker, 6 as Labour MP)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    43.6
    30.1
    GE19
    51
    GE17
    72.8
    GE15
    69.2
    GE10
    70.9
  • England South West
    Christchurch
    CON
    HOLD
    Christopher
    Chope
    9 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    47.3
    2.4
    GE19
    72.6
    GE17
    72
    GE15
    71.7
    GE10
    72.4
  • England East
    Clacton
    CON
    HOLD
    Giles
    Watling
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    56.8
    21
    GE19
    61.3
    GE17
    63.7
    GE15
    64.1
    2014
    51.2
    GE10
    64.5
  • England Yorkshire & Humberside
    Cleethorpes
    CON
    HOLD
    Martin
    Vickers
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    46.2
    24.5
    GE19
    62.9
    GE17
    65.5
    GE15
    63.9
    GE10
    64.9
  • Wales
    Clwyd South
    CON
    GAIN
    Simon
    Baynes
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.4
    8.2
    GE19
    67.3
    GE17
    69
    GE15
    63.8
    GE10
    65
  • Wales
    Clwyd West
    CON
    HOLD
    David
    Jones
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.7
    8.2
    GE19
    69.7
    GE17
    69.8
    GE15
    64.8
    GE10
    66.3
  • Scotland
    Coatbridge, Chryston & Bellshill
    SNP
    GAIN
    Steven
    Bonnar
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.6
    8.1
    GE19
    66.1
    GE17
    63.3
    GE15
    68.7
    GE10
    59.4
  • England East
    Colchester
    CON
    HOLD
    Will
    Quince
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.6
    7
    GE19
    64.6
    GE17
    66.9
    GE15
    65.5
    GE10
    62.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Colne Valley
    CON
    GAIN
    Jason
    McCartney
    2 terms (Non-consecutive)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.4
    6.7
    GE19
    72.4
    GE17
    71.7
    GE15
    68.8
    GE10
    69.7
  • England North West
    Congleton
    CON
    HOLD
    Fiona
    Bruce
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.5
    10.1
    GE19
    70.7
    GE17
    73.3
    GE15
    70.4
    GE10
    70.9
  • England North West
    Copeland
    CON
    HOLD
    Trudy
    Harrison
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    13.7
    9.7
    GE19
    68.9
    GE17
    69.5
    BY17
    51.4
    GE15
    63.8
    GE10
    68.1
  • England East Midlands
    Corby
    CON
    HOLD
    Tom
    Pursglove
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.9
    12.4
    GE19
    70.2
    GE17
    72.8
    GE15
    70.4
    2012
    44.8
    GE10
    70.1
  • England South West
    Cornwall North
    CON
    HOLD
    Scott
    Mann
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.6
    14.5
    GE19
    73.9
    GE17
    74
    GE15
    71.8
    GE10
    69.5
  • England South West
    Cornwall South East
    CON
    HOLD
    Sheryll
    Murray
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    39.1
    6.3
    GE19
    74.7
    GE17
    74
    GE15
    71.1
    GE10
    70
  • England South West
    Cotswolds (The)
    CON
    HOLD
    Geoffrey
    Clifton-Brown
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    33
    9.3
    GE19
    74.7
    GE17
    74.2
    GE15
    72.4
    GE10
    71.8
  • England West Midlands
    Coventry North East
    LAB
    HOLD
    Colleen
    Fletcher
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.3
    16.2
    GE19
    58.5
    GE17
    61.4
    GE15
    55.3
    GE10
    60.3
  • England West Midlands
    Coventry North West
    LAB
    HOLD
    Taiwo
    Owatemi
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.4
    16.8
    GE19
    63.5
    GE17
    66.3
    GE15
    60.7
    GE10
    64.6
  • England West Midlands
    Coventry South
    LAB
    HOLD
    Zarah
    Sultana
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.9
    16
    GE19
    63.5
    GE17
    66.4
    GE15
    61.2
    GE10
    63.3
  • England South East
    Crawley
    CON
    HOLD
    Henry
    Smith
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.8
    11.9
    GE19
    67.2
    GE17
    68.5
    GE15
    65.7
    GE10
    65.7
  • England North West
    Crewe & Nantwich
    CON
    GAIN
    Kieran
    Mullan
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    15.7
    15.6
    GE19
    67.3
    GE17
    69.7
    GE15
    67.4
    GE10
    64.4
  • England London
    Croydon Central
    LAB
    HOLD
    Sarah
    Jones
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11
    1.1
    GE19
    66.4
    GE17
    71.3
    GE15
    67.7
    GE10
    65.4
  • England London
    Croydon North
    LAB
    HOLD
    Steve
    Reed
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    44.3
    10
    GE19
    62.9
    GE17
    68.2
    GE15
    67.7
    2012
    26.5
    GE10
    60.6
  • England London
    Croydon South
    CON
    HOLD
    Chris
    Philp
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    20.8
    2.2
    GE19
    70.7
    GE17
    73.3
    GE15
    70.5
    GE10
    69.7
  • Scotland
    Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East
    SNP
    HOLD
    Stuart
    McDonald
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.4
    18.7
    GE19
    69.1
    GE17
    65.9
    GE15
    73.7
    GE10
    64.7
  • Wales
    Cynon Valley
    LAB
    HOLD
    Beth
    Winter
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.2
    12.4
    GE19
    59.1
    GE17
    62
    GE15
    59.3
    GE10
    59.8
  • England London
    Dagenham & Rainham
    LAB
    HOLD
    Jon
    Cruddas
    6 terms (2 for Dagenham)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.7
    9.4
    GE19
    61.6
    GE17
    64.9
    GE15
    62.3
    GE10
    64.7
  • England North East
    Darlington
    CON
    GAIN
    Peter
    Gibson
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.6
    0.3
    GE19
    65.5
    GE17
    67.6
    GE15
    62.5
    GE10
    63.5
  • England South East
    Dartford
    CON
    HOLD
    Gareth
    Johnson
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    35.4
    11
    GE19
    65.7
    GE17
    69.1
    GE15
    68.4
    GE10
    66.1
  • England East Midlands
    Daventry
    CON
    HOLD
    Chris
    Heaton-Harris
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    45.5
    6.5
    GE19
    74
    GE17
    73.9
    GE15
    72.2
    GE10
    72.9
  • Wales
    Delyn
    CON
    GAIN
    Rob
    Roberts
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.3
    8.5
    GE19
    70.3
    GE17
    72.8
    GE15
    69.8
    GE10
    71.6
  • England North West
    Denton & Reddish
    LAB
    HOLD
    Andrew
    Gwynne
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16
    19.5
    GE19
    58.3
    GE17
    60.2
    GE15
    58.1
    GE10
    57.2
  • England East Midlands
    Derby North
    CON
    GAIN
    Amanda
    Solloway
    2 terms (Non-consecutive)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.4
    1.3
    GE19
    64.2
    GE17
    69.1
    GE15
    69.1
    GE10
    64.5
  • England East Midlands
    Derby South
    LAB
    HOLD
    Margaret
    Beckett
    10 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    14.2
    10.6
    GE19
    58.1
    GE17
    64.8
    GE15
    58.1
    GE10
    60.1
  • England East Midlands
    Derbyshire Dales
    CON
    HOLD
    Sarah
    Dines
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    31.2
    2.3
    GE19
    73.2
    GE17
    77
    GE15
    74.6
    GE10
    74.4
  • England East Midlands
    Derbyshire (Mid-)
    CON
    HOLD
    Pauline
    Latham
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.8
    11.8
    GE19
    76.9
    GE17
    74.7
    GE15
    70.6
    GE10
    73.1
  • England East Midlands
    Derbyshire North East
    CON
    HOLD
    Lee
    Rowley
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26.1
    20.4
    GE19
    68
    GE17
    69.9
    GE15
    67.1
    GE10
    66.5
  • England East Midlands
    Derbyshire South
    CON
    HOLD
    Heather
    Wheeler
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.3
    13.6
    GE19
    67.3
    GE17
    68.9
    GE15
    68.2
    GE10
    71.7
  • England South West
    Devizes
    CON
    HOLD
    Danny
    Kruger
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    47.1
    5.4
    GE19
    69.4
    GE17
    70.1
    GE15
    70.8
    GE10
    69.1
  • England South West
    Devon Central
    CON
    HOLD
    Mel
    Stride
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.5
    1.4
    GE19
    77.5
    GE17
    77.8
    GE15
    74.9
    GE10
    76.2
  • England South West
    Devon East
    CON
    HOLD
    Simon
    Jupp
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10.4
    2.9
    GE19
    73.8
    GE17
    73.3
    GE15
    73.7
    GE10
    73.2
  • England South West
    Devon North
    CON
    HOLD
    Selaine
    Saxby
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26.6
    18.8
    GE19
    73.3
    GE17
    73.5
    GE15
    70.2
    GE10
    69.4
  • England South West
    Devon South West
    CON
    HOLD
    Gary
    Streeter
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.2
    10.3
    GE19
    73.6
    GE17
    74.2
    GE15
    70.9
    GE10
    70.9
  • England South West
    Devon West & Torridge
    CON
    HOLD
    Geoffrey
    Cox
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    41.8
    7.1
    GE19
    74.8
    GE17
    73.9
    GE15
    72.2
    GE10
    71.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Dewsbury
    CON
    GAIN
    Mark
    Eastwood
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.7
    3.2
    GE19
    69.4
    GE17
    69.5
    GE15
    67.2
    GE10
    69.3
  • England Yorkshire & Humberside
    Don Valley
    CON
    GAIN
    Nick
    Fletcher
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8
    3.2
    GE19
    60.3
    GE17
    62.2
    GE15
    59.6
    GE10
    60.2
  • England Yorkshire & Humberside
    Doncaster Central
    LAB
    HOLD
    Rosie
    Winterton
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.5
    18
    GE19
    58.2
    GE17
    60
    GE15
    56.8
    GE10
    57.7
  • England Yorkshire & Humberside
    Doncaster North
    LAB
    HOLD
    Ed
    Miliband
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.8
    27.4
    GE19
    56.2
    GE17
    58.5
    GE15
    55.7
    GE10
    58.2
  • England South West
    Dorset (Mid-) & North Poole
    CON
    HOLD
    Michael
    Tomlinson
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.5
    1.3
    GE19
    74.8
    GE17
    74.2
    GE15
    72.5
    GE10
    73.2
  • England South West
    Dorset North
    CON
    HOLD
    Simon
    Hoare
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    43.3
    3
    GE19
    73.9
    GE17
    73
    GE15
    71.6
    GE10
    73.7
  • England South West
    Dorset South
    CON
    HOLD
    Richard
    Drax
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    33.6
    11.1
    GE19
    70
    GE17
    71.8
    GE15
    68.1
    GE10
    69
  • England South West
    Dorset West
    CON
    GAIN*
    Chris
    Loder
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23.1
    8.9
    GE19
    75.3
    GE17
    75.4
    GE15
    72.6
    GE10
    75
  • England South East
    Dover
    CON
    GAIN*
    Natalie
    Elphicke
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    24.3
    11.9
    GE19
    66.4
    GE17
    69.7
    GE15
    68.9
    GE10
    70.4
  • England West Midlands
    Dudley North
    CON
    GAIN
    Marco
    Longhi
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    31.5
    31.4
    GE19
    59.2
    GE17
    62.7
    GE15
    62.6
    GE10
    64.2
  • England West Midlands
    Dudley South
    CON
    HOLD
    Mike
    Wood
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    42.6
    22.4
    GE19
    60.2
    GE17
    62.4
    GE15
    63.3
    GE10
    63.7
  • England London
    Dulwich & West Norwood
    LAB
    HOLD
    Helen
    Hayes
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    49
    8.9
    GE19
    65.9
    GE17
    72
    GE15
    68.3
    GE10
    66.8
  • Scotland
    Dumfries & Galloway
    CON
    HOLD
    Alister
    Jack
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    3.5
    7.4
    GE19
    69
    GE17
    69.5
    GE15
    75.2
    GE10
    70.3
  • Scotland
    Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale
    CON
    HOLD
    David
    Mundell
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.7
    11.6
    GE19
    71.9
    GE17
    72.4
    GE15
    76.1
    GE10
    69.2
  • Scotland
    Dunbartonshire East
    SNP
    GAIN
    Amy
    Callaghan
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.3
    10
    GE19
    80.3
    GE17
    78.1
    GE15
    81.9
    GE10
    76
  • Scotland
    Dunbartonshire West
    SNP
    HOLD
    Martin
    Docherty*
    3 terms (1 as Martin Docherty)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21.1
    15.9
    GE19
    67.9
    GE17
    65.2
    GE15
    73.9
    GE10
    64.5
  • Scotland
    Dundee East
    SNP
    HOLD
    Stewart
    Hosie
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.5
    14.1
    GE19
    68.4
    GE17
    65.2
    GE15
    72
    GE10
    62.5
  • Scotland
    Dundee West
    SNP
    HOLD
    Chris
    Law
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.5
    15.9
    GE19
    64.5
    GE17
    61.7
    GE15
    67.5
    GE10
    59.5
  • Scotland
    Dunfermline & West Fife
    SNP
    HOLD
    Douglas
    Chapman
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    20
    18.4
    GE19
    69.8
    GE17
    67.4
    GE15
    71.6
    GE10
    66.8
  • England North East
    Durham (City of)
    LAB
    HOLD
    Mary
    Foy
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10.3
    15.3
    GE19
    68.6
    GE17
    67.9
    GE15
    66.5
    GE10
    69.2
  • England North East
    Durham North
    LAB
    HOLD
    Kevan
    Jones
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.3
    18.6
    GE19
    63.2
    GE17
    64.6
    GE15
    61.4
    GE10
    59.1
  • England North East
    Durham North West
    CON
    GAIN
    Richard
    Holden
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.4
    15.9
    GE19
    66.1
    GE17
    66.5
    GE15
    61.3
    GE10
    64.5
  • Wales
    Dwyfor Meirionnydd
    PCU
    HOLD
    Liz
    Saville-Roberts
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    15.9
    0.1
    GE19
    67.5
    GE17
    67.9
    GE15
    65.1
    GE10
    64.2
  • England London
    Ealing Central & Acton
    LAB
    HOLD
    Rupa
    Huq
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    24.2
    0.7
    GE19
    72.6
    GE17
    74.6
    GE15
    71.4
    GE10
    67.7
  • England London
    Ealing North
    LAB
    HOLD
    James
    Murray
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    24.7
    12.8
    GE19
    66.6
    GE17
    70.2
    GE15
    65.7
    GE10
    65.8
  • England London
    Ealing Southall
    LAB
    HOLD
    Virendra
    Sharma
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    38.1
    11.9
    GE19
    65.4
    GE17
    69.3
    GE15
    66.1
    GE10
    64.7
  • England North East
    Easington
    LAB
    HOLD
    Grahame
    Morris
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    19.1
    21.9
    GE19
    56.5
    GE17
    58.3
    GE15
    56.1
    GE10
    55.7
  • England London
    East Ham
    LAB
    HOLD
    Stephen
    Timms
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    60.7
    10.7
    GE19
    61.9
    GE17
    67.6
    GE15
    59.8
    GE10
    56.7
  • Scotland
    East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow
    SNP
    HOLD
    Lisa
    Cameron
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23.7
    16.5
    GE19
    69.4
    GE17
    67.3
    GE15
    72.9
    GE10
    66.9
  • England South East
    Eastbourne
    CON
    GAIN
    Caroline
    Ansell
    2 terms (Non-consecutive)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.9
    5.1
    GE19
    69.5
    GE17
    72.9
    GE15
    67.6
    GE10
    67.6
  • England South East
    Eastleigh
    CON
    HOLD
    Paul
    Holmes
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26.4
    1.7
    GE19
    70.3
    GE17
    70.5
    GE15
    69.9
    2013
    52.8
    GE10
    69.7
  • England North West
    Eddisbury
    CON
    GAIN
    Edward
    Timpson
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.8
    11.6
    GE19
    71.9
    GE17
    73
    GE15
    69
    GE10
    63.4
  • Scotland
    Edinburgh East
    SNP
    HOLD
    Tommy
    Sheppard
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21.7
    13.9
    GE19
    68.9
    GE17
    66
    GE15
    71.2
    GE10
    65.9
  • Scotland
    Edinburgh North & Leith
    SNP
    HOLD
    Deidre
    Brock
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21.6
    18.7
    GE19
    73
    GE17
    71.2
    GE15
    71.6
    GE10
    68.9
  • Scotland
    Edinburgh South
    LAB
    HOLD
    Ian
    Murray
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    22.3
    10.1
    GE19
    75.1
    GE17
    74.1
    GE15
    74.9
    GE10
    74.3
  • Scotland
    Edinburgh South West
    SNP
    HOLD
    Joanna
    Cherry
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    23
    20.8
    GE19
    70.9
    GE17
    69.4
    GE15
    71.5
    GE10
    69
  • Scotland
    Edinburgh West
    LDT
    HOLD
    Christine
    Jardine
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    6.9
    1.2
    GE19
    75.2
    GE17
    73.8
    GE15
    76.5
    GE10
    71.7
  • England London
    Edmonton
    LAB
    HOLD
    Kate
    Osamor
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    39.7
    8.7
    GE19
    61.5
    GE17
    66.5
    GE15
    62.6
    GE10
    64.3
  • England North West
    Ellesmere Port & Neston
    LAB
    HOLD
    Justin
    Madders
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17.9
    4.5
    GE19
    69.3
    GE17
    74.2
    GE15
    68.6
    GE10
    67
  • England Yorkshire & Humberside
    Elmet & Rothwell
    CON
    HOLD
    Alec
    Shelbrooke
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    29.8
    13.3
    GE19
    71.9
    GE17
    74.2
    GE15
    73
    GE10
    72.1
  • England London
    Eltham
    LAB
    HOLD
    Clive
    Efford
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.3
    6.3
    GE19
    68.2
    GE17
    71.6
    GE15
    67.4
    GE10
    67.7
  • England London
    Enfield North
    LAB
    GAIN*
    Feryal
    Clark
    *Seat was held independently/
    by Change UK/IGC from Feb-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    14.4
    6.7
    GE19
    66.2
    GE17
    70.9
    GE15
    67.7
    GE10
    67.9
  • England London
    Enfield Southgate
    LAB
    HOLD
    Bambos
    Charalambous
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9.4
    0.4
    GE19
    72.7
    GE17
    74.3
    GE15
    70.5
    GE10
    70.1
  • England East
    Epping Forest
    CON
    HOLD
    Eleanor
    Laing
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    44.1
    8.1
    GE19
    67.7
    GE17
    67.9
    GE15
    67.1
    GE10
    65
  • England South East
    Epsom & Ewell
    CON
    HOLD
    Chris
    Grayling
    6 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30
    4.9
    GE19
    73.3
    GE17
    74.1
    GE15
    72.7
    GE10
    69.4
  • England East Midlands
    Erewash
    CON
    HOLD
    Maggie
    Throup
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21.8
    12.7
    GE19
    67.3
    GE17
    68.2
    GE15
    67.2
    GE10
    68.9
  • England London
    Erith & Thamesmead
    LAB
    HOLD
    Abena
    Oppong-Asare
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    9
    13.5
    GE19
    63.3
    GE17
    63.8
    GE15
    61.1
    GE10
    62.1
  • England South East
    Esher & Walton
    CON
    HOLD
    Dominic
    Raab
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.4
    34.5
    GE19
    77.7
    GE17
    73.9
    GE15
    71.3
    GE10
    72.8
  • England South West
    Exeter
    LAB
    HOLD
    Ben
    Bradshaw
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18.5
    10.6
    GE19
    68.5
    GE17
    71.7
    GE15
    70.2
    GE10
    68.4
  • Scotland
    Falkirk
    SNP
    HOLD
    Johnny
    McNally
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    26.7
    17.6
    GE19
    66.1
    GE17
    65.4
    GE15
    72.4
    GE10
    62.4
  • England South East
    Fareham
    CON
    HOLD
    Suella
    Braverman
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    45.6
    7.8
    GE19
    73.1
    GE17
    71.7
    GE15
    70.8
    GE10
    72
  • England South East
    Faversham & Mid-Kent
    CON
    HOLD
    Helen
    Whately
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    43.6
    8.6
    GE19
    68.7
    GE17
    65.5
    GE15
    65.9
    GE10
    68.1
  • England London
    Feltham & Heston
    LAB
    HOLD
    Seema
    Malhotra
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.4
    13
    GE19
    59.1
    GE17
    64.9
    GE15
    60
    2011
    28.8
    GE10
    61
  • Northern Ireland
    Fermanagh & South Tyrone
    SFN
    HOLD
    Michelle
    Gildernew
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    0.1
    1.6
    GE19
    69.7
    GE17
    75.8
    GE15
    72.6
    GE10
    69.7
  • Scotland
    Fife North East
    LDT
    GAIN
    Wendy
    Chamberlain
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    2.9
    2.9
    GE19
    75.3
    GE17
    71.3
    GE15
    73
    GE10
    64.1
  • England South West
    Filton & Bradley Stoke
    CON
    HOLD
    Jack
    Lopresti
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10.5
    2.2
    GE19
    72.6
    GE17
    69.9
    GE15
    68.9
    GE10
    70.2
  • England London
    Finchley & Golders Green
    CON
    HOLD
    Mike
    Freer
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    11.9
    8.7
    GE19
    71
    GE17
    71.6
    GE15
    70.5
    GE10
    67.1
  • England South East
    Folkestone & Hythe
    CON
    HOLD
    Damian
    Collins
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.1
    9.9
    GE19
    60.1
    GE17
    70
    GE15
    65.8
    GE10
    68.9
  • England South West
    Forest of Dean
    CON
    HOLD
    Mark
    Harper
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.8
    12.4
    GE19
    72.1
    GE17
    73
    GE15
    70.9
    GE10
    71.9
  • Northern Ireland
    Foyle
    SDL
    GAIN
    Colum
    Eastwood
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    36.3
    35.9
    GE19
    63.4
    GE17
    65.4
    GE15
    52.8
    GE10
    58.1
  • England North West
    Fylde
    CON
    HOLD
    Mark
    Menzies
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    35.6
    10.3
    GE19
    69.8
    GE17
    70.5
    GE15
    66.3
    GE10
    66.7
  • England East Midlands
    Gainsborough
    CON
    HOLD
    Edward
    Leigh
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    45
    11.9
    GE19
    66.9
    GE17
    67.8
    GE15
    67.3
    GE10
    68.2
  • England North West
    Garston & Halewood
    LAB
    HOLD
    Maria
    Eagle
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    59.3
    0.6
    GE19
    70.1
    GE17
    71.1
    GE15
    66.1
    GE10
    60.7
  • England North East
    Gateshead
    LAB
    HOLD
    Ian
    Mearns
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18.9
    22.3
    GE19
    59.2
    GE17
    64.6
    GE15
    59.4
    GE10
    59
  • England East Midlands
    Gedling
    CON
    GAIN
    Tom
    Randall
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.4
    7.7
    GE19
    69.9
    GE17
    72.6
    GE15
    68.5
    GE10
    68.4
  • England South East
    Gillingham & Rainham
    CON
    HOLD
    Rehman
    Chishti
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.9
    13.6
    GE19
    62.5
    GE17
    67
    GE15
    64.8
    GE10
    66.6
  • Scotland
    Glasgow Central
    SNP
    HOLD
    Alison
    Thewliss
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.1
    9.8
    GE19
    57.9
    GE17
    57.9
    GE15
    55.4
    GE10
    51.5
  • Scotland
    Glasgow East
    SNP
    HOLD
    David
    Linden
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    14.5
    10.2
    GE19
    57.1
    GE17
    54.6
    GE15
    60.3
    GE10
    52.4
  • Scotland
    Glasgow North
    SNP
    HOLD
    Patrick
    Grady
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    15.5
    12.4
    GE19
    63.3
    GE17
    62.1
    GE15
    62.7
    GE10
    58.1
  • Scotland
    Glasgow North East
    SNP
    GAIN
    Anne
    McLaughlin
    2 terms (Non-consecutive)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.5
    6.8
    GE19
    55.5
    GE17
    53
    GE15
    56.8
    GE10
    49.1
  • Scotland
    Glasgow North West
    SNP
    HOLD
    Carol
    Monaghan
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21
    14.4
    GE19
    62.7
    GE17
    60.9
    GE15
    64.1
    GE10
    59
  • Scotland
    Glasgow South
    SNP
    HOLD
    Stewart
    McDonald
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    19
    14.5
    GE19
    66.9
    GE17
    64.4
    GE15
    65.9
    GE10
    62.5
  • Scotland
    Glasgow South West
    SNP
    HOLD
    Chris
    Stephens
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    13.3
    13.1
    GE19
    57.1
    GE17
    56.2
    GE15
    61.8
    GE10
    55.4
  • Scotland
    Glenrothes
    SNP
    HOLD
    Peter
    Grant
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.3
    20.2
    GE19
    63.2
    GE17
    60.9
    GE15
    60
    GE10
    60.9
  • England South West
    Gloucester
    CON
    HOLD
    Richard
    Graham
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    19.1
    8.9
    GE19
    66.1
    GE17
    65.2
    GE15
    63.4
    GE10
    65.3
  • Scotland
    Gordon
    SNP
    GAIN
    Richard
    Thomson
    2 terms (Non-consecutive)
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    1.4
    3.4
    GE19
    70.2
    GE17
    68.4
    GE15
    73.3
    GE10
    66.9
  • England South East
    Gosport
    CON
    HOLD
    Caroline
    Dinenage
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    48
    13.2
    GE19
    65.9
    GE17
    67
    GE15
    65.1
    GE10
    65
  • Wales
    Gower
    LAB
    HOLD
    Tonia
    Antoniazzi
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    4.1
    3.1
    GE19
    72
    GE17
    73.3
    GE15
    69.2
    GE10
    68.3
  • England East Midlands
    Grantham & Stamford
    CON
    GAIN*
    Gareth
    Davies
    *Seat was held independently
    since March 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    46.4
    10.9
    GE19
    68.7
    GE17
    69.2
    GE15
    66.2
    GE10
    68.1
  • England South East
    Gravesham
    CON
    HOLD
    Adam
    Holloway
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.8
    13.7
    GE19
    64.9
    GE17
    67.2
    GE15
    67.5
    GE10
    67.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Great Grimsby
    CON
    GAIN
    Lia
    Nici
    Debut
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    22.2
    15
    GE19
    53.9
    GE17
    57.5
    GE15
    57.7
    GE10
    54
  • England East
    Great Yarmouth
    CON
    HOLD
    Brandon
    Lewis
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.7
    22.7
    GE19
    60.4
    GE17
    61.8
    GE15
    63.7
    GE10
    61.9
  • England London
    Greenwich & Woolwich
    LAB
    HOLD
    Matthew
    Pennycook
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.7
    4.3
    GE19
    66.4
    GE17
    68.8
    GE15
    63.7
    GE10
    63.5
  • England South East
    Guildford
    CON
    GAIN*
    Angela
    Richardson
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.7
    25
    GE19
    75.5
    GE17
    73.6
    GE15
    70.5
    GE10
    72.7
  • England London
    Hackney North & Stoke Newington
    LAB
    HOLD
    Diane
    Abbott
    9 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    58.4
    4
    GE19
    61.5
    GE17
    67.1
    GE15
    60
    GE10
    64.7
  • England London
    Hackney South & Shoreditch
    LAB
    HOLD
    Meg
    Hillier
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    62.5
    6
    GE19
    60.9
    GE17
    67.5
    GE15
    60
    GE10
    60.5
  • England West Midlands
    Halesowen & Rowley Regis
    CON
    HOLD
    James
    Morris
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.5
    16.7
    GE19
    62
    GE17
    64.5
    GE15
    59.1
    GE10
    69.8
  • England Yorkshire & Humberside
    Halifax
    LAB
    HOLD
    Holly
    Lynch
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    5.6
    5.5
    GE19
    64.6
    GE17
    67.8
    GE15
    62.1
    GE10
    63.3
  • England Yorkshire & Humberside
    Haltemprice & Howden
    CON
    HOLD
    David
    Davis
    10 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    40.9
    10.9
    GE19
    70.1
    GE17
    71.9
    GE15
    68.5
    GE10
    69.8
  • England North West
    Halton
    LAB
    HOLD
    Derek
    Twigg
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    41.1
    10.2
    GE19
    64.2
    GE17
    67.4
    GE15
    61.8
    GE10
    60.6
  • England London
    Hammersmith
    LAB
    HOLD
    Andy
    Slaughter
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.4
    1.3
    GE19
    69.5
    GE17
    71.8
    GE15
    66.4
    GE10
    66.4
  • England South East
    Hampshire East
    CON
    HOLD
    Damian
    Hinds
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.6
    12
    GE19
    74.4
    GE17
    74.7
    GE15
    71.1
    GE10
    71.3
  • England South East
    Hampshire North East
    CON
    HOLD
    Ranil
    Jayawardena
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    34.1
    14.1
    GE19
    75.1
    GE17
    76.4
    GE15
    72.9
    GE10
    73.7
  • England South East
    Hampshire North West
    CON
    HOLD
    Kit
    Malthouse
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    44.6
    6
    GE19
    70.9
    GE17
    72.2
    GE15
    69.7
    GE10
    69.9
  • England London
    Hampstead & Kilburn
    LAB
    HOLD
    Tulip
    Siddiq
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    24.7
    1.9
    GE19
    69.6
    GE17
    70.4
    GE15
    67.3
    GE10
    66.1
  • England East Midlands
    Harborough
    CON
    HOLD
    Neil
    O'Brien
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    30.1
    8.5
    GE19
    71.2
    GE17
    73.2
    GE15
    67.5
    GE10
    71
  • England East
    Harlow
    CON
    HOLD
    Robert
    Halfon
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    32.5
    16.9
    GE19
    63.7
    GE17
    66.2
    GE15
    65.1
    GE10
    65.6
  • England Yorkshire & Humberside
    Harrogate & Knaresborough
    CON
    HOLD
    Andrew
    Jones
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    17
    15
    GE19
    73.1
    GE17
    73.4
    GE15
    69
    GE10
    71.5
  • England London
    Harrow East
    CON
    HOLD
    Bob
    Blackman
    4 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    16.5
    13.1
    GE19
    68.6
    GE17
    70.9
    GE15
    69
    GE10
    69.7
  • England London
    Harrow West
    LAB
    HOLD
    Gareth
    Thomas
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    18.1
    8.3
    GE19
    66.1
    GE17
    72.1
    GE15
    66.9
    GE10
    68.9
  • England North East
    Hartlepool
    LAB
    HOLD
    Mike
    Hill
    2 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    8.8
    9.5
    GE19
    57.9
    GE17
    59.2
    GE15
    56.8
    GE10
    56.1
  • England East
    Harwich & North Essex
    CON
    HOLD
    Bernard
    Jenkin
    8 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    38.9
    10.8
    GE19
    70.1
    GE17
    71.7
    GE15
    69.9
    GE10
    69.6
  • England South East
    Hastings & Rye
    CON
    GAIN*
    Sally-Ann
    Hart
    *Seat was held independently
    from Sep-Nov 2019
    Debut & Regained by party
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    7.5
    6.8
    GE19
    67.4
    GE17
    69.9
    GE15
    68
    GE10
    65.5
  • England South East
    Havant
    CON
    HOLD
    Alan
    Mak
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    47.4
    12.5
    GE19
    63.7
    GE17
    63.9
    GE15
    63.5
    GE10
    63.3
  • England London
    Hayes & Harlington
    LAB
    HOLD
    John
    McDonnell
    7 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    21.1
    16.8
    GE19
    60.8
    GE17
    65.2
    GE15
    60.2
    GE10
    61.5
  • England North West
    Hazel Grove
    CON
    HOLD
    William
    Wragg
    3 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    10
    2.5
    GE19
    67.6
    GE17
    70.4
    GE15
    68.5
    GE10
    68
  • England East
    Hemel Hempstead
    CON
    HOLD
    Mike
    Penning
    5 terms
    SWING
    ___TBC
    MAJORITY
    28.4
    10.3
    GE19
    69.5
    GE17
    69.7
    GE15
    66.5
    GE10
    68.4